Rocznica bitwy pod Łomiankami

22 września br. w Łomiankach odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia Kampanii Wrześniowej 1939 i Powstania Warszawskiego 1944.
Uroczystość na cmentarzu wojskowym w Kiełpinie rozpoczęła się odegraniem hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Odprawiono uroczystą polową Msze Św. w intencji żołnierzy polskich poległych w bitwie nad Bzurą, w obronie Modlina i Warszawy w 1939 oraz amerykańskich lotników, którzy zginęli niosąc pomoc dla warszawskich Powstańców.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 15 września 2012 roku Waltera S. Logacza – Honorowego Obywatela Łomianek, który od lat utrzymywał kontakt z Łomiankami w ramach siostrzanej współpracy z amerykańskim Columbia Heights.
Po okolicznościowych przemówieniach odczytaniu Apelu Pamięci, Salwie Honorowej, pod pomnikami poległych żołnierzy polskich i amerykańskich złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
W uroczystościach z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pododdziałów historycznych oraz licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych, uczestniczyli: przedstawiciel prezydenta RP, Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, ambasady USA w Warszawie, władz miasta Columbia Heights w USA, władz lokalnych i samorządowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich oraz licznie zgromadzonej młodzieży i mieszkańców Łomianek.
Na zakończenie nastąpiła defilada uczestników, a następnie przemarsz na pole bitwy rekonstruktorów i mieszkańców Łomianek oraz gości przybyłych na uroczystości.
Dalsza część obchodów odbyła się w klubie Wiejskim Wilczeniec. Po prezentacji sprzętu wojskowego odtworzono przebieg bitwy pod Łomiankami, podczas której oddziały dowodzone przez gen. Bołtucia usiłowały przedostać się do Warszawy. Wrażenia realizmu dodawały liczne efekty specjalne w postaci wybuchów pirotechnicznych a także udział samolotów. Inscenizacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród publiczności. Na zakończenie odbyło się widowisko światło – dźwięk upamiętniające amerykańskich lotników niosących pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Na uroczystościach Stowarzyszenie reprezentowali prezes Zarządu Głównego Stanisław Woźniak i wiceprezes Waldemar Wojtan.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.