Opolskie obchody „Dnia Weterana’’

W dniu 27 maja br. na opolskim Placu Wolności odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, w której brali udział weterani misji pokojowych i stabilizacyjnych, zaproszeni goście, laureaci konkursu plastycznego pt. „Żołnierz Polski w misjach pokojowych’’, przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych, młodzież z klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących z Olesna oraz mieszkańcy Opola. Uczestniczyli w niej m.in. poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś, asystent marszałka województwa opolskiego Janusz Wójcik, przedstawiciel wojewody Piotr Tarapata, przewodnicząca Rady Miasta Barbara Kamińska i wiceprezydent Opola Przemysław Zych.


Oprawę wojskową uroczystości zapewniła 1 Brygada Logistyczna. Uczestników powitał Członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes opolskiego Koła Kol. Edward Łakomy. W krótkim wystąpieniu podkreślił, iż tegoroczne obchody odbywają się w roku ważnych dla opolskich weteranów rocznic, tj. 50-lecia wylotu III zmiany Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych na Bliskim Wschodzie, w której trzon stanowili żołnierze 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej z Opola oraz 25-lecia utworzenia Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Podkreślił znaczące osiągnięcia opolskiego Koła nr 25 w kształtowaniu patriotycznych i pro obronnych postaw młodego pokolenia, czego dowodem jest rosnący udział młodzieży w organizowanych przez Koło konkursach plastycznych. Podczas uroczystości najbardziej zasłużonym członkom koła wręczono medale i wyróżnienia. Medale otrzymały również nauczycielki szkół, których uczniowie najliczniej uczestniczą w konkursach. Podziękowano najaktywniejszym członkom wspierającym Stowarzyszenie w tym gronie znaleźli się m.in. Tomasz Kostuś, Andrzej Buła, Arkadiusz Wiśniewski, Janusz Wójcik, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak i ppłk Arkady Smoliński.
Zespołowi Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących z Olesna wręczono CERTYFIKAT „Szkoła przyjazna weteranom’’. Pucharami i dyplomami nagrodzono: Publiczną Szkołę Podstawową nr 14 z Opola, Publiczną Szkołę Podstawowa z Szybowic oraz Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących z Olesna, które zwyciężyły w konkursie plastycznym. W br. na konkurs nadesłano 108 prac z 11 szkół. Nagrody indywidualnie otrzymali: Mai Uciechowskiej z PSP nr 14 z Opola, Błażeja Flecha z PSP z Osowca, Karoliny Surmińskiej z PSP z Szybowic i Denisa Hyli z ZS w Dobrodzieniu.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.