Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ w Jarosławiu

W dniu 8 czerwca 2024 r. w Jarosławiu odbyła się uroczystość patriotyczno-wojskowa z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ – Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Doniosłe wydarzenie Patronatem Honorowym objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Wojewoda Podkarpacki, a Patronatem Medialnym Radio Rzeszów. Wśród gości byli m.in. posłowie na Sejm RP Anna Schmidt i Tadeusz Chrzan, marszałek podkarpacki Anna Huk parlamentarzyści oraz członkowie władz administracji rządowej i samorządowej Podkarpacia, Zarząd Główny Stowarzyszenia reprezentował Kol. Krzysztof Adamczyk. Uroczystość rozpoczęło podniesienie flagi Polskiej i odegraniem hymnu państwowego. Gości powitał Prezes Zarządu Koła nr 3 SKMP ONZ Kol. Zbigniew Broś, który w swoim wystąpieniu poinformował zebranych o historii Stowarzyszenia. Po odczytaniu Apelu Pamięci, Kompania Honorowa oddała salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablica upamiętniającą udział żołnierzy Garnizonu Jarosław w misjach zagranicznych.

Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar ze względu na fakt, że Jarosławskie Koło obchodzi XXV-rocznicę powstania a jego Prezes Kol. Broś pełniący tą funkcję od powstania jest członkiem założycielem Stowarzyszenia. Dzięki tej społecznej pracy na rzecz integracji uczestników misji pokojowych, nie tylko w Jarosławiu, ale również na całym Podkarpaciu. Kol. Broś oraz Stowarzyszenie odgrywają ważną rolę w popularyzowaniu dotychczasowych osiągnięć i doświadczeń Polaków w organizowanych przez międzynarodową społeczność misjach w różnych częściach świata. Podkreślenia wymaga również duży wkład Jarosławskich Kombatantów w kultywowanie tradycji oręża polskiego, propagowanie wśród społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży patriotyzmu i postaw pro obronnych, a także upamiętnianie miejsc wydarzeń historycznych oraz osób z nimi związanych. Pamiętają oni również o kolegach, którzy zapłacili najwyższą cenę w obronie pokoju na świecie, oddając im hołd w miejscach ich wiecznego spoczynku. Jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych żołnierzy.

Zdjęcia Szer. Denis RUBEL

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.