Uroczyste odsłonięcie pomnika – obelisku „Dla Nich”

21 września br. Warszawie na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych Walczących na Zachodzie dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika – obelisku „Dla Nich”.
Pomnik został ufundowany przez międzynarodową społeczność polskiej emigracji niepodległościowej. Inicjatorką budowy pomnika, który upamiętnia Polskich Żołnierzy walczących na frontach zachodnich w II Wojnie Światowej jest Pani Irena Delmar – Czarnecka, Prezes Związku Artystów Scen Polskich za Granicą (ZASP w Londynie).
W skład Komitetu Honorowego budowy pomnika wyszły m.in. wdowy po prezydentach II RP Panie Karolina Kaczorowska i Anna Sabbat, oraz córka śp. gen. Władysława Andersa Pani Anna Maria Anders. Uroczystości poprzedziła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Po okolicznościowych wystąpieniach i odsłonięciu pomnika odbyła się ceremonia składania wieńców. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Sejmu, Senatu, Urzędu ds. Kombatantów, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, władz administracyjnych i samorządowych Województwa Mazowieckiego i Miasta Stołecznego Warszawy, związków i stowarzyszeń kombatanckich i harcerskich.
W uroczystości udział wzięli ambasadorowie Francji Pierre Buhler i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Robin Barnett.
Podczas uroczystości Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego – Waldemar Wojtan.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.