Jubileusz XXV-lecia działalności Stowarzyszenia

Z okazji jubileuszu XXV-lecia działalności Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, w dniu 28 maja w przededniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ zgodnie z wieloletnią tradycją w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie Stowarzyszenie zorganizowało konferencję naukową pt. Rola i miejsce Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Społeczeństwie pierwszej połowy XXI wieku. Konferencję Patronatem Honorowym objął Władysław Kosiniak-Kamysz wicepremier – minister obrony narodowej.

Konferencja rozpoczęła się odczytaniem przesłania Sekretarz Generalnego ONZ António Guterresa z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ przez Panią Aleksandrę Szorc, dyrektora Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.
W konferencji poza weteranami uczestniczyło grono zaproszonych gości z Stanisławem Wziątkiem podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej na czele. Minister Wziątek pogratulował i podziękował weteranom za służę dla pokoju a Stowarzyszeniu za lata pracy i zasługi dla integracji środowiska weteranów, prowadzenie pracy patriotyczno-wychowawczej z młodzieżą i wiele innych sukcesów w działalności społecznej. Konferencja była miejscem naukowych rozważań nad podsumowaniem osiągnięć i nakreśleniem planów aktywności Stowarzyszenia na następne, co najmniej 25 lat. Była doskonałą okazja do dokonania określonych analiz i syntezy możliwości Stowarzyszenia oraz należnego uhonorowania wysiłków Polski i Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w zaszczytnej służbie dla pokoju.
W trakcie konferencji w dwóch panelach zaprezentowano jedenaście referatów przygotowanych przez przedstawicieli środowisk naukowych członków honorowych i zwyczajnych Stowarzyszenia. W konferencji wzięli udział naukowcy z takich ośrodków akademickich jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Nauk Stosowanych w Józefowie oraz z Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim. Ponadto głos w debacie naukowej zabierali uczestnicy i weterani Polskich misji wojskowych.
Referatom przysłuchiwało się liczne grono przedstawicieli nauki, zaproszeni goście z różnych komórek MON oraz członkowie i sympatycy stowarzyszenia.
Wszyscy aktywni uczestnicy Konferencji w ramach podziękowania otrzymali od Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia gen. bryg. w st. spocz. dr. Stanisława Woźniaka medale pamiątkowe XXV-lecia SKMP ONZ.
Podsumowując konferencję prof. Janusz Zuziak podziękował wszystkim jej aktywnym uczestnikom, wysoko ocenił trafne wnioski oraz wartości naukowe referatów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.