Polski generał pilnuje pokoju – Super Express – 22.01.2003.

Z Polski do Iraku przez Amerykę

We wtorek, w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku polski generał Franciszek Gągor otrzymał nominację na stanowisko szefa misji pokojowej UNIKOM, która strzeże spokoju na granicy między Kuwejtem a Irakiem. Będzie podlegał bezpośrednio samemu szefowi ONZ Kofi Annanowi.

Nowy Jork

Po raz pierwszy polski generał został wybrany na tak wysokie stanowisko w wojskowych strukturach ONZ w wyniku konkursu. Generał dywizji Franciszek Gągor będzie występował w randze asystenta sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana. Na stanowisko szefa UNIKOM (United Nations Uraq-Kuwejt Observation Mission) został wyznaczony już 17 stycznia, oficjalnie objął je trzy dni później w Nowym Jorku w siedzibie głównej ONZ na Manhattanie. Jeszcze tego samego dnia, późnym wieczorem generał opuścił USA i odleciał na Bliski Wschód. Był tak zajęty, że ledwo znalazł kilka minut czasu na rozmowę z dziennikarzem „Super Expressu”

– Od kilku dni odbywam serię spotkań instruktażowych przed zadaniami, które mnie czekają. Są to rozmowy z zastępcami sekretarza generalnego ONZ, z dyrektorami departamentów, szefami sekcji, wydziałów. I tak po kilkanaście spotkań dziennie. Ogólnie mówiąc moim zadaniem będzie realizacja mandatu ONZ. To misja robi i będzie robić – powiedział 51-letni generał.

Żołnierz się nie boi

Średniego wzrostu, dokładnie ogolony, włosy lekko przyprószone siwizną. Mimo tego jednak, że był w cywilnym ubraniu, po wyprostowanej sylwetce i ostrym spojrzeniu można było od razu wyczuć wojskowy sznyt. Na pytanie czy nie obawia się, że za moment może w rejonie do którego się udaje wybuchnąć wojna, odpowiedział równie szybko i bez obaw.

– ONZ oczywiście jest przygotowana na wyższe stany zagrożenia dla operacji, ale będą na to odpowiednie decyzje sekretarza generalnego ONZ do których się dostosujemy. Ja osobiście nie boję się o to, jestem żołnierzem, przyszło wezwanie, to wszystko – zakończył generał Gągor i sięgnął po torbę ze swoimi rzeczami. Już czekał na niego samolot.

Dowódca drużyny

Na granicy iracko-kuwejckiej zastąpi dwugwiazdkowego generała z Argentyny. Będzie miał pod sobą około 1500 ludzi z 40 krajów świata, w tym oficerów z USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji (przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ), i 5 oficerów z Polski. Misja, którą obejmie została założona w kwietniu 1991 roku, po wycofaniu wojsk irackich z Kuwejtu. Służą w niej żołnierze wojsk lądowych, śmigłowce i kutry patrolowe. Misja ma za zadanie kontrolować strefy zdemilitaryzowanej między obu krajami. Dowództwo UNIKOM mieści się na granicy irackiej.

Kim jest generał Gągor

UNIKOM (United Nations Iraq-Kuwejt Observation Mission) kontroluje strefę zdemilitaryzowaną sięgającą 10 km w głąb Iraku i 5 km w głąb Kuwejtu. Część morska strefy ma 45 km długości. Misja rozporządza śmigłowcami i kutrami patrolowymi. Generał Franciszek Gągor, który będzie dowodził misją w randze asystenta sekretarza generalnego ONZ, został wybrany na to stanowisko w wyniku konkursu. Ma dowodzić operacją pokojową przez rok, z możliwością przedłużenia czasu służby. Nie jest nowicjuszem w tego rodzaju misjach: w 1992 roku był zastępcą dowódcy sektora centralnego UNIKOM. Natomiast jeszcze w latach 1976-77 jako podporucznik brał udział w misji ONZ na półwyspie Synajskim (UNEF II) oraz na Wzgórzach Golan.

Generał Gągor urodził się w 1951 roku w Koniuszowej koło Nowego Sącza. Skończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma doktorat z Akademii Obrony Narodowej. W 2001-2002 kształcił się w amerykańskim Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Mówi płynnie po angielsku i rosyjsku.

Michał Wichowski – SuperExpress

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prasa o nas. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.