„Istnieje wiele przyczyn, dla których jestem gotów umrzeć, ale nie ma takiej, dla której byłbym gotów zabić.” – Mahatma Gandhi
2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.
Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr A/RES/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r., która ustanowiła obchody Międzynarodowego Dnia bez Przemocy, święto to jest okazją do „propagowania przesłania o niestosowanie przemocy, w tym poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Rezolucja potwierdza „uniwersalne znaczenie zasady niestosowania przemocy” i pragnienie „zapewnienia ludzkości pokoju, tolerancji, zrozumienia i wzajemnego poszanowania”.
Rekomendując uchwalenie tej rezolucji na Walnym Zgromadzeniu ONZ, sekretarz stanu do spraw zagranicznych Indii, Anand Sharma w imieniu 140 krajów wnioskodawców stwierdził, że szerokie poparcie ustanowienia tego święta jest odbiciem powszechnego szacunku dla Mahatmy Gandhiego i jego filozofii. Cytując zmarłego przywódcę powiedział: „nie stosowanie przemocy jest największą siłą w dyspozycji ludzkości, jest ona potężniejsze od najpotężniejszej broni niszczącej opracowana dzięki pomysłowości człowieka”.
„Non-Violence” (bez przemocy), rzeźba Karla Fredrika Reuterswärda szwedzkiego artysta mieszkający w Szwajcarii który wstrząśnięty bezsensowną śmiercią Johna Lennona w 1980 r. Zaczął stawiać takie rzeźby w miastach na całym świecie. Stoją one m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Göteborgu i Malmö. Najsłynniejsza, stojąca przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, jest darem od rządu Luksemburga.