Wizyta delegacji SKMP ONZ w Charkowie

W dniach 20-21 września br. z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju w Charkowie na Ukrainie przebywała delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Delegacja brała udział w międzynarodowym spotkaniu organizacji skupiających weteranów zorganizowanym przez organizacje pozarządowe obwodu charkowskiego.
W skład polskiej delegacji wchodzili: członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes krakowskiego koła Kol. Edward Potocki, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Krakowie mgr Ewa Dziekan oraz członek krakowskiego koła SKMP ONZ Kol. Józef Mołoń. W spotkaniu uczestniczyli prezes Zarządu Stowarzyszenia uczestników misji pokojowych ONZ w Charkowa – Siergiej Anatoliłowicz Samojłow, prezes Kijowskiej Regionalnej Organizacji Peacekeeperów gen. Wołodymyr Wasylowycz Popowycz oraz przedstawiciel moskiewskiego Muzeum Misji Pokojowych płk Michaił Walerijewicz Letiagin.
Podczas zorganizowanej w centrum prasowym „STATU SQUO” w Charkowie konferencji prasowej „Wspólne działania organizacji peacekeeperów w celu utrzymania pokoju”. Kol. Potocki przekazał zebranym pozdrowienia od Prezesa ZG SKMP ONZ gen. Woźniaka, przedstawił historię udziału żołnierzy WP w misjach oraz zadania i rolę, jaką w ich dalszym życiu spełnia Stowarzyszenie. Pani dyr. Ewa Dziekan przedstawiła zebranym współpracę weteranów i wojska z młodzieżą szkół krakowskich. Ilustracją wystąpienia Pani dyrektor był film z tegorocznego spotkania kombatantów z młodzieżą ZSO Nr 14 w Krakowie. Wywiad z Kol. Potockim ukazał się w wiadomościach charkowskiej TV a informacje ze spotkania i konferencji prasowej opublikowano na stronie internetowej MON Ukrainy oraz w prasie lokalnej.
Uczestnicy spotkania zwiedzili ośrodek szkolenia psów policyjnych gdzie obejrzeli fragmenty tresury oraz pokaz zatrzymania podejrzanych i wykrywania narkotyków.
Pierwszy dzień wizyty zakończyło zwiedzanie Muzeum Wyzwolenia Charkowa im. gen. Koniewa, w którym jedna z sal poświęcona jest żołnierzom WP walczących w II Wojnie Światowej oraz kącik upamiętniający udział Polaków w misjach pokojowych. Delegacja polska wręczyła dyrektorowi muzeum album prezentujący 60. lat udziału naszych żołnierzy w operacjach pokojowych.
W drugi dniu wizyty przewodniczący delegacji, po krótkiej dyskusji uzgodnili i podpisali memorandum o współpracy, woli dalszych kontaktów i wymiany doświadczeń, w obszarach zgodnych z ich statutowymi celami i zadaniami. Szczególną uwagę zwrócono na wychowanie patriotycznego i kształtowanie postawy obywatelskiej młodzieży, promowanie najlepszych tradycji starszych pokoleń w walce o pokój i pojednanie, aby żyć bez wojen, konfliktów zbrojnych i terroryzmu.
Delegacja polska odwiedziła również miejsca straceń oficerów polskich w Charkowie. Przy pomniku złożyła kwiaty i oddała honory.
Oficjalną część wizyty w Charkowie zakończyło wspólne spotkanie wszystkich delegacji w Planetarium im. lotnika-kosmonauty J. A. Gagarina. Przewodniczący delegacji podziękowali za zaproszenie, możliwość wymiany doświadczeń i przekazali pozdrowienia od członków swoich organizacji. Medalami „Za Zasługi dla SKMP” odznaczeni zostali gen. W. Popowycz z Kijowa, płk Dmitrij Guryn – dowódca jednostki spadochronowej, oraz Aleksandr Doroszenko, Siergiej Krawczenko i Jewgienij Baszkatow z Charkowa. Gospodarze otrzymali również ryngrafy i upominki z logo weterana, WP i Krakowa.
W obwodzie charkowskim zamieszkuje ok. 2000 byłych uczestników misji pokojowych ONZ (uczestniczyli oni w misjach pokojowych w Liberii, Angoli, Sierra Leone i Kongo) i operacji zagranicznych.
W Charkowie od 2001 roku funkcjonuje organizacja młodzieżowa, której celem jest promowanie w społeczeństwie idei ONZ oraz rozwiązywania konfliktów na drodze pokojowej. Organizacja ta skupia w Charkowie ok. 700 uczniów ze szkół podstawowych i młodzieżowych klubów sportowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.