Krakowskie obchody Święta Niepodległości

Uroczystości Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Potem pochód patriotyczny, oklaskiwany przez tłumy krakowian przeszedł z Wawelu przez Rynek na Plac Matejki składając po drodze kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej. Na Placu Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza przeprowadzona została uroczysta zmiana wart wystawionych przez służby mundurowe z Krakowa. Odczytano Apel Pamięci a kompania honorowa uczciła poległych bohaterów trzykrotną salwą honorową. Kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyły delegacje władz, instytucji, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń oraz młodzież i mieszkańcy Krakowa.
Na zaproszenie wojewody małopolskiego, marszałek Województwa Małopolskiego, prezydenta Miasta Krakowa oraz dowódcy Garnizonu Kraków w uroczystościach uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Stowarzyszenie reprezentowali członkowie Zarządu Głównego, Koledzy Edward Potocki i Zenon Jerzakowski w asyście Koleżanki Krystyny Barsznica i Kolegi Zdzisława Ostróżka z krakowskiego Koła SKMP ONZ.
Po oficjalnych uroczystościach w pomieszczeniach Muzeum Armii Krajowej zespół „Loch Camelot” zaprezentował najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Koncert ten był kontynuowany w godz. wieczornych z udziałem mieszkańców Krakowa w ramach 54. Lekcji Śpiewania a na koniec cały Rynek pod Wierzą Ratuszową zaśpiewał Mazurka Dąbrowskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.