Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.30 złożeniem wieńca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
O godz. 1200 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu – Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, Pani premier Ewa Kopacz, ministrowie, reprezentanci parlamentu, a także przedstawiciele kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP, duchowieństwo i weterani. Wokół placu Piłsudskiego zgromadziły się setki widzów.
Rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zachodnim to cztery elementy tworzące wzór na trwałą niepodległość Polski – powiedział podczas uroczystości Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Bronisław Komorowski. Rozwój gospodarczy jest kluczem nie tylko do zamożności obywateli, ale także do wzmocnienia pozycji międzynarodowej i wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju. Dlatego od 2016 roku Polska może i powinna przeznaczać na obronność 2 proc. swojego Produktu Krajowego Brutto – mówił prezydent. Bronisław Komorowski podkreślił, że realizacja programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP prowadzi nas prosto do ścisłej czołówki państw europejskich, czołówki państw mocnych pod względem siły i organizacji swego potencjału obronnego.
Po uroczystej odprawie wart, połączonej z Apelem Pamięci, wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego. W trakcie uroczystości został oddany salut armatni. Bezpośrednio po uroczystej odprawie wart z placu wyruszył marsz „Razem dla Niepodległej”.
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza poprzedziła msza św. za ojczyznę odprawiana w Archikatedrze św. Jana podczas której homilię wygłosił Biskup Polowy WP Józef Guzdek. W mszy świętej poza parą prezydencką uczestniczyli także m.in.: wicepremier, minister Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł oraz kombatanci i harcerze.
W uroczystościach oraz marszu uczestniczyła liczna delegacji z pocztem sztandarowym i sztandarem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ na czele z prezesem Zarządu Głównego gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisławem Woźniakiem.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.