Opolscy weterani w szkole w Szybowicach

3 listopada br. przedstawiciele opolskiego Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ spotkali się z młodzieżą zespołu szkół w Szybowicach. W spotkaniu uczestniczył członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes opolskiego Koła Kol. Edward Łakomy oraz członek tego koła Kol. Stanisław Gaweł.
Wizyta w zespole szkół była okazją do podziękowania uczniom i pedagogom za systematyczne uczestnictwo w organizowanych przez SKMP ONZ konkursach plastycznych z okazji „Dnia Weterana’’. Nasyłane przez uczniów tej szkoły prace są tak ciekawe i oryginalne, że zawsze spotykają się z uznaniem jury konkursu, a autorzy prac są nagradzani i przywożą dla szkoły piękne puchary i nagrody.
Podczas spotkania koledzy w bardzo przystępnej i ciekawej formie zapoznali uczniów z historią udziału żołnierzy polskich w misjach poza granicami państwa oraz barwnie opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przeżyciach z czasu służby w tych misjach. Mówiono o miejscowych obyczajach oraz warunkach służby i codziennego życia żołnierzy na misjach poza granicami państwa. Prelekcje były ilustrowane slajdami oraz pamiątkami przywiezionymi z krajów, w których koledzy pełnili służbę (Egipt, Irak, Afganistan) takimi, jak stroje miejscowej ludności. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się fragmenty prelekcji o tradycjach i zwyczajach, panujących w krajach islamskich. Dziewczęta przymierzały ubiory muzułmańskich kobiet (czadory, burki, nikaby, hidżaby), zaś chłopcy arabskie chusty tzw. Arafatki.
Kol. Łakomy poinformował uczniów o celach i formach działalności Stowarzyszenia a w szczególności opolskiego koła nr 25 oraz zaprosił młodzież do udziału w kolejnym konkursie plastycznym. Na zakończenie wizyty w szkole, kol. Edward Łakomy wręczył dyrektorowi Zespołu p. Franciszkowi Dendewiczowi pamiątkowy album z dedykacją. Dyrektor serdecznie podziękował kolegom z opolskiego koła SKMP ONZ za poświęcony młodzieży czas i ciekawe prelekcje oraz zaprosił weteranów na kolejne spotkanie z młodzieżą w Szybowicach.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.