I Centralny Zlot Weteranów „Bieszczady 2015”

W dniach 27-30 czerwca 2015 r. odbył się I Centralny Zlot Weteranów Działań Poza Granicami Państwa im. śp. st. chor. Jana Kiepury. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach zadania zleconego finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Organizatorami zlotu były: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Państwa. Jego organizację wsparły: Wojskowy Oddział PTTK w Przemyślu, Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność” oraz 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.
Celem przedsięwzięcia Centrum Weterana i dwóch największych organizacji skupiających weteranów działań poza granicami państwa była integracja środowisk, promocja i wsparcie weteranów, którzy w służbie na rzecz pokoju ryzykowali życiem lub stracili zdrowie oraz upamiętnienie żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju. I zlot był poświęcony pamięci st. chor. Jana Kiepury, na grobie, którego zostały złożone kwiaty od weteranów w obecności wdowy i synów.
Wspólne wędrówki po bieszczadzkich połoninach były okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o problemach nurtujących środowisko weteranów. Często były to spotkania kolegów po latach. Wspomnieniom, więc i opowieściom nie było końca.
Spotkanie przedstawicieli różnych środowisk weteranów, uczestników misji z lat 70 ubiegłego wieku, rannych i poszkodowanych, seniorów i ludzi młodych było okazją do integracji środowiska weteranów. Organizatorzy stworzyli wspaniałe warunki do rehabilitacji nie tylko fizycznej, ale również psychicznej. Uczestnicy zlotu mieli okazję przekonać się, że weterani spod błękitnej flagi ONZ oraz weterani ranni i poszkodowani, którzy służyli pod flagą NATO potrafią wspólnie działać na rzecz środowiska.
Organizatorzy i uczestnicy zlotu zaskoczeni szybkością upływu czasu podczas zlotu z niecierpliwości oczekują na jego kolejną edycję. Dobrą tradycją ma być rozpoczynanie kolejnych zlotów od odwiedzania miejsc spoczynku żołnierzy poległych w czasie pełnienia służby poza granicami państwa oraz spotkania z ich rodzinami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.