W obronie godności munduru

Stanowisko Zarządu Głównego SKMP ONZ w sprawie żołnierzy aresztowanych po powrocie z misji w Afganistanie.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ wyraża głębokie zaniepokojenie formą aresztowania grupy żołnierzy, za rzekome (jeszcze nie udowodnione) popełnienie zbrodni wojennej.

Jako byli uczestnicy misji zagranicznych stajemy w obronie godności oraz honoru munduru żołnierza polskiego. Nie możemy pogodzić się z faktem, by powracających po wykonaniu zadania traktowano jak pospolitych przestępców. Abstrahujemy od tego czy są winni, czy nie. To rozstrzygnie sąd, a dopóki nie zapadnie wyrok w świetle prawa są niewinni.

Oczekujemy na bardziej energiczne kroki w tej sprawie ze strony kierownictwa resortu, celem ochrony dobrego imienia Wojska Polskiego, a media prosimy o umiar w prezentowaniu tego typu informacji. Mundur należy szanować. Przypominamy, że żołnierze, nie tylko na misjach, mają małe pole do samodzielnego działania. Większość czynności wykonują w grupie i to na rozkaz.

W ostatnich dniach listopada 2007roku w telewizji pokazywane były zdjęcia na których skuci kajdankami żołnierze doprowadzani są przez żandarmerię wojskową do prokuratury. Mimo, iż Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski, wybitny prawnik, podkreślał nietakt i niepotrzebne nadużywanie siły, wręcz brutalność, przedstawiciel poznańskiej prokuratury wojskowej, pan Karol Frankowski usiłował przekonać telewidzów, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. W następnych dniach prokuratura nadal trzymała się tej wersji. Czy naprawdę procedury nakazują nieposzanowanie munduru żołnierskiego? I uzasadnia takie kroki prokurator wojskowy? Z tych ludzi zrobiono zbrodniarzy przed wyrokiem sądowym. A gdzie jest domniemanie niewinności ?

Wiele mówiono w ostatnich dniach o tym, że MON odmawia opieki prawnej dla tych żołnierzy. Okazało się, że szef resortu obrony podjął decyzję, by takiej pomocy udzielić. Ale w realizacji tego kroku na przeszkodzie stoją przepisy. Okazuje się, że brak jest wojskowych adwokatów. Coraz większe jest zaangażowanie Polski w misje w różnych częściach świata. Warto, by władze wysyłające na te misje żołnierzy pomyślały o ich pełnym bezpieczeństwie zarówno w misjach, jak i po powrocie do kraju, w tym bezpieczeństwo pod względem prawnym, jak i socjalnym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.