Święto Wojska Polskiego

W dniu 15 sierpnia br. odbyły się w Warszawie centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w których uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych.
Uroczystości rozpoczęła o godz. 9.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego msza św. „Za Ojczyznę”, którą celebrował biskup polowy WP gen. Józef Guzdek.
Około godz. 12.00 po wręczeniu przez zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Belwederu nominacji generalskich i odznaczeń państwowych rozpoczęła się centralna uroczystość państwowa Święta Wojska Polskiego połączona z defiladą wojskową. Defilada podobnie jak w latach poprzednich, przeszła Alejami Ujazdowskimi.
W defiladzie wzięło udział czternaście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, ponad 60 pocztów sztandarowych, żołnierze z dziesięciu innych państw, ponad 150 pojazdów wojskowych (w tym: czołgi, transportery, wozy opancerzone, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia i Żandarmerii Wojskowej). W części powietrznej zaprezentowało się ponad 50 samolotów i śmigłowców. Przed Belwederem zaprezentowały się również dwa pododdziały utworzone na bazie organizacji proobronnych. Nie dopisała tylko pogoda.
Bezpośrednio po defiladzie dla zaproszonych gości w Belwederze rozpoczęło się spotkanie okolicznościowe a pozostali uczestnicy uroczystości mogli na terenie Parku Agrykola uczestniczyć w Festynie Żołnierskim.
Na uroczystościach Stowarzyszenie reprezentowali wiceprezesi Zarządu Głównego Kol. Artur Artecki i Waldemar Wojtan.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.