23 kwietnia br. w Koszalinie odbyła się uroczystość nadania imienia „Polskich Żołnierzy Misji ONZ” rondu na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i 4 Marca. Rondo leży pomiędzy dwoma jednostkami wojskowymi, z których pochodzą koszalińscy weterani. W sumie z Koszalina w misjach wojskowych uczestniczyło ponad trzy tysiące żołnierzy. Inicjatywa koszalińskiego koła nr 18 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ spotkała się z przychylnym stanowiskiem władz miasta. Jest to oddanie hołdu tym, którzy narażali swoje zdrowie i życie w służbie poza granicami państwa.
W uroczystości przeprowadzonej zgodnie z ceremoniałem wojskowym uczestniczyła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra z koszalińskich jednostek, przedstawiciele władz miasta, Zarządu Głównego SKMP ONZ, liczne grono weteranów członków SKMP ONZ z kół w Koszalinie, Słupsku, Wałczu i Drawsku Pomorskiem ze sztandarem oraz weterani i kombatanci z bratnich stowarzyszeń i związków. Uroczystego odsłonięcia nazwy ronda dokonała wdowa po poległym w Tadżykistanie płk Ryszardzie Szewczyku w obecności prezesa ZG SKMP ONZ dr Stanisława Woźniaka oraz przewodniczącej Rady Miasta Koszalina p. Krystyny Kościńskiej. Flaga, którą była przykryta tablica z nazwą ronda trafiła do Kaplicy Garnizonowej.
Dalsza część uroczystości odbyła się w pomieszczeniach klubu CSSP gdzie dokonano ceremonii wręczenie medali i odznaczeń pamiątkowych przyznanych przez Zarząd Główny SKMP ONZ.
Na uroczystości wiceprezydent Koszalina Andrzej Kierzek podkreślił, że polscy żołnierze uczestniczą w misjach poza granicami państwa od ponad 60 lat: – Bezpieczeństwo Polski to również udział w misjach poza jej granicami. Służba w takich misjach jest wyrazem najwyższego oddania i poświęcenia ojczyźnie. Żołnierze podczas misji są ambasadorami Polski w świecie. Bez względu na to, kiedy i gdzie są wysyłani na misję – zawsze wykonują ją w imieniu swojego kraju.
Jerzy Kurowski prezes koszalińskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ przypomniał, że polskie misje wojskowe rozpoczęły się w 1953 roku: – W naszym kole jest kilkadziesiąt osób. Są to uczestnicy praktycznie wszystkich misji organizowanych przez ONZ począwszy od 1953 roku do roku 2010. Najstarszym członkiem naszego koła jest 91-letni pułkownik Jan Zasadziński, który uczestniczył w Komisji Nadzoru w Wietnamie.
Uroczystość zakończyło spotkanie przy lampce wina.