Rajd po Ziemi Wielkopolskiej

W dniu 6 czerwca 2014 odbył się Rajd po Ziemi Wielkopolskiej z historią w tle. Rajd zorganizowany przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koło 34 w Ostrowie Wlkp. był współfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Trasa rajdu w rejonie Koła przebiegała malowniczymi terenami wzdłuż linii schronów i umocnień polowych Przedmoście Koło wybudowanych przez saperów 25 Dywizji Piechoty Armii Poznań latem 1939 r. W marszu brało udział ponad 200 uczestników, wśród nich weterani członkowie Stowarzyszenia z całej Polski, z członkami Zarządu Głównego SKMP ONZ kol. Arturem Arteckim i Edwardem Kowalewskim oraz członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej SKMP ONZ, organizatorem rajdu, prezesem Koła 34 Jackiem Bilkowskim.
Najliczniejszą grupę uczestników rajdu była młodzież, która nie zawiodła oczekiwań organizatorów. Posługując się mapami i kompasami z pasją i zaangażowaniem odkrywała kolejne schrony. Niestraszne im były mokre drzewa i krzewy po nocnym deszczu. Wykazali się zarówno znajomością topografii terenu jak i umiejętnością czytania map. Na najszybszych i najsprytniejszych młodych odkrywców w niektórych schronach czekały ukryte drobne upominki. Po zakończeniu pierwszej części marszu wszyscy wypoczywali w Wigwamie Russocice u pani Martyny Zając, której serdecznie dziękujemy za pomoc.
W czasie przerwy uczestnicy zajadali się grochówką a chętni strzelali z broni pneumatycznej. Obejrzeli również pokaz kumite i kata przygotowany przez Klub Sportów i Sztuk Walk w Turku. W tym czasie uczestników rajdu odwiedzili: wójtowie Gminy Turek Karol Mikołajczyk i Gminy Władysławów Krzysztof Zając, Komendant Policji w Tuliszkowie Dariusz Jasiakiewicz oraz dyrektor Gimnazjum w Słodkowie Jerzy Zygmunt, którzy wsparli rajd nie tylko swoją obecnością. Po przerwie uczestnicy wyruszyli w dalszą trasę tym razem marsz prowadzili weterani, promując wśród uczestników wiedzę o działalności Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Młodzież miała okazję zobaczyć mundury, w jakich służyli na misjach oraz wysłuchali ciekawych opowieści. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym biorącym udział w rajdzie uczestnicy zobaczyli z bliska repliki broni i mundury różnych formacji wojskowych. Przy każdym schronie coś ciekawego o jego budowie, przeznaczeniu i historii opowiedział Pan Tomasz Dalinkiewicz ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojen z Kalisza, któremu serdecznie dziękujemy. Rajd zakończył się ok. godz. 16.
Organizacja rajdu nie byłaby możliwa bez bezinteresownego wsparcia naszej społecznej działalności przez osób, stowarzyszenia i instytucje, którym tą drogą składamy gorące żołnierskie podziękowania. Należy tu wymienić grupy rekonstrukcyjne: Sekcja Kępińskiego Ośrodka Kultury GRH 42 Royal Marines Commando S-Coy, GRH „MIR”, „MGI” Turek, Jakuba Pomezańskiego oraz Iwonę Rosiak Bilkowską, Andrzeja Jafrę, Hieronima Moczydłowskiego, Bogdana Grebera, Arkadiusza Kurka, Krzysztofa Jesiołowskiego, burmistrza Miasta Turku Zdzisława Czaplę, Urząd Miejski w Kole oraz wszystkich wymienionych wcześniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.