Pogrzeb śp. płk. Henryka Strzeleckiego

W dniu 17 czerwca 2014 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. płk. Henryka Strzeleckiego Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Rozpoczęła je Msza św. w intencji zmarłego, która została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in.: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wraz z Zastępcą Bożeną Żelazowską, Podsekretarz Stanu w MON Beata Oczkowicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, rodzina i przyjaciele zmarłego oraz przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich.
W uroczystościach brała udział delegacja Stowarzyszenia pod przewodnictwem wiceprezesa Zarządu Głównego SKMP ONZ Waldemara Wojtana ze sztandarem.
Żegnając śp. płk. Strzeleckiego, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  Jan Stanisław Ciechanowski stwierdził „Żegnamy dzisiaj żołnierza Polski Niepodległej, prezesa największej organizacji kombatanckiej w Polsce. Był jednym z tych przedstawicieli polskiej wsi, którzy powiedzieli »nie« niemieckiemu okupantowi. Przez ostatnie lata z energią i zapałem przekazywał swoją wiedzę i doświadczenia młodym pokoleniom. Dążył do tego, by polskie państwo nie zapominało o swoich bohaterach. Zarażał wszystkich optymizmem, łagodził spory i łączył ludzi”.
Śp. płk Henryk Strzelecki, ps. „Kmicic”, „Orlicz”, „Śmiały”, urodził się 3 lutego 1921 r. w Wojnowicach. Był dowódcą oddziału specjalnego Batalionów Chłopskich, powiatowym komendantem Ludowych Straży Bezpieczeństwa na powiat opatowski. Od 2007 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Krajowej Rady Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Od 2010 r. był członkiem Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie UdSKiOR. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Płk Henryk Strzelecki zmarł 10 czerwca 2014 r. w Warszawie. Został pochowany na Powązkach Wojskowych

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.