Na uczelni w Częstochowie o misjach Polaków

W dniach 24 – 25 października 2023 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, pod honorowym patronatem Jej Magnificencji Rektor prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej oraz Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ gen. bryg. w st. spocz. dr. Stanisława F. Woźniaka, odbyła się VI Konferencja naukowa z cyklu „Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI wieku. Polska w międzynarodowych misjach pokojowych”. Tematyka tegorocznej konferencji nawiązywała do 70. rocznicy rozpoczęcia czynnego udziału Polski w procesie przywracania i utrzymywania pokoju na świecie oraz 50. rocznicy zaangażowania polskich sił zbrojnych w misjach pokojowych pod błękitną flagą ONZ.
Z tego względu zorganizowana przez Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie debata naukowa obejmowała wszelkie aspekty związane z udziałem polskich żołnierzy, funkcjonariuszy policji i cywilnych specjalistów wojska w niesieniu pomocy krajom i narodom, które jej potrzebowały.
Celem Konferencji było omówienie roli i udziału Polaków, którzy od wielu lat aktywnie i w sposób szczególny wpisują się w pokojowe działania w misjach ONZ, UE, OBWE czy NATO w wielu zapalnych obszarach świata.
W konferencji wzięli udział naukowcy z takich ośrodków akademickich jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Ponadto głos w debacie naukowej zabrał przedstawiciel Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, a także uczestnicy i weterani polskich misji wojskowych.
Stowarzyszenie reprezentowali; wiceprezes ZG Kol. Waldemar Wojtan z referatem „Geneza i działalność Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ”; Kol. Ks. dr hab. prof. KUL Sławomir Bylina z referatem „Udział kapelanów wojskowych w międzynarodowych misjach wojskowych”; Kol dr Piotr Lotarski z referatem „Polsko-libańskie relacje polityczno-wojskowe w świetle udziału Polski w siłach pokojowych UNIFIL w Libanie” oraz Kol. Ryszard Leszek Chudy z referatem „Polska w międzynarodowej misji pokojowej ONZ w Syrii”.
W trakcie konferencji zaprezentowano dwadzieścia dwa referaty w pięciu panelach dyskusyjnych. Udział w dyskusji przedstawicieli środowisk naukowych, jak również uczestników wielu misji pokojowych, pozwolił zapoznać się z rolą i zadaniami realizowanymi przez Polskę w międzynarodowych misjach pokojowych, zarówno w kontekście doświadczeń historycznych, jak i współczesnych wyzwań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.