Życzenia Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych

W tym roku, po raz kolejny obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych” Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z tej też okazji 29 maja, tradycyjnie spotykamy się w wielu polskich miastach – z poczuciem satysfakcji oraz dumy z osiągnięć Polski i jej Sił Zbrojnych w misjach zagranicznych.

Od 1953 roku ponad 90 tysięcy żołnierzy wojska polskiego, policjantów i pracowników cywilnych uczestniczyło w 72 misjach budując pozytywny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.

Nasze zaangażowanie w misjach pod błękitną flagą było wysoko oceniane i stanowiło znaczącą kontrybucję na rzecz ONZ.

W tym roku mamy powód do szczególnej satysfakcji bowiem Sejm RP jest w końcowym etapie prac nad ustawą o weteranach działań poza granicami państwa. Po latach, także w ojczyźnie, doceniona zostanie nasza niebezpieczna i odpowiedzialna służba. W imieniu weteranów dziękuję rządowi Pana premiera Donalda Tuska oraz parlamentarzystom obecnej kadencji sejmu za podjęcie intensywnych prac legislacyjnych nad projektem tej ustawy.

W tym szczególnym dniu:

Składamy hołd weteranom, którzy niestrudzenie i z ogromnym zaangażowaniem służyli w operacjach poza granicami kraju w różnych częściach świata. To dzięki ich oddaniu i poświęceniu, ten świat staje się coraz bardziej bezpieczny.

Pamiętamy o tych – 101 bohaterskich Polakach, którzy sprawie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – oddali to, co najcenniejsze – własne życie. Niech ich poświęcenie na zawsze pozostanie w naszej pamięci i otoczone będzie najwyższym szacunkiem.

pamiętajmy o naszych kolegach, z którymi przez wiele lat służyliśmy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, którzy polegli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Pamiętajmy także o weteranach, którzy w ostatnim okresie odeszli na wieczna wartę.

Pamiętajmy również o kilkuset osobowej grupie rannych i poszkodowanych w służbie dla pokoju.

Nasze serdeczne pozdrowienia kierujemy do żołnierzy Wojska Polskiego, policjantów i pracowników wojska – aktualnie pełniących służbę poza granicami państwa. Życzymy im pomyślnego wykonania zadania oraz szczęśliwego powrotu do ojczyzny i najbliższych.

gen. bryg. dr Stanisław Woźniak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.