Wystawa o Polsko-Niemieckiej współpracy

19 marca w Akademii Obrony Narodowej ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Rüdiger Freiherr von Fritsch oraz rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek otworzyli wystawę 20 lat polsko-niemieckiej współpracy wojskowej „Śmiałe marzenia stają się rzeczywistością”.
Rzadko kiedy dwa sąsiadujące kraje, które poróżniła historia, potrafiły tak szybko poprawić swoje relacje – powiedział przemawiając do gości ambasador von Fritsch, który podkreślił zarazem wielką otwartość Akademii na inicjatywy Ambasady Niemiec i niemieckich ataszatów wojskowych w Polsce. – Nie co dzień w Akademii zdarza się mówić o kulturze, o tym, co cieszy serce i duszę – tak z kolei skomentował słowa gościa gen. Pacek.
Wystawa prezentuje najważniejsze obszary współpracy obu armii, ułożone w 5 cykli tematycznych. Możemy podziwiać nie tylko uroczystości i oficjalne wizyty, ale przede wszystkim codzienną służbę – w tym na misjach pokojowych i stabilizacyjnych oraz podczas międzynarodowych ćwiczeń.
W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele SKMP ONZ z wiceprezesem Zarządu Głównego kol. Waldemarem Wojtanem, który podczas rozmowy z ambasadorem przypomniał, iż niemały wkład w poprawę relacji z Naszym zachodnim sąsiadem wniósł prezes ZG SKMP gen. dr Stanisław Woźniak, który w latach 1993-1995 był dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. Miłym zaskoczeniem było przekazanie Panu ambasadorowi przez Kol. Wojtana kopi dokumentów i zdjęć związanych z tą problematyką znajdujących się w archiwum Stowarzyszenia.
Wystawa od momentu pierwszego otwarcia w styczniu 2012 roku prezentowana była w Dowództwie Garnizonu Warszawa, w kwaterze Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, Ambasadzie RFN w Warszawie i Sejmie RP. Do 26 kwietnia można ją będzie obejrzeć w Klubie AON.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.