Wodowanie albumu o marynarzach

W dniu 21 listopada br. w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się, zgodnie z tradycją marynarską, tzw. wodowanie dwujęzycznego (polsko-angielskiego) albumu pt. „Żołnierze Marynarki Wojennej w misjach poza granicami kraju. Od Korei do Afganistanu”, poświęconego pamięci udziału marynarzy i kadry Marynarki Wojennej RP w misjach zagranicznych Wojska Polskiego.
Autorami albumu są członkowie Koła Nr 31 w Gdyni Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ panowie Rafał P. Depczyński, Pius Kacprzak oraz Henryk Karpiński. Tłumaczenia na język angielski dokonali Państwo Kazimierz i Barbara Duchowscy – także członkowie Koła.
W trakcie „wodowania” autorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Szczególne podziękowania skierowano do prezydenta Miasta Gdyni – Pana dr. Wojciecha Szczurka, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Pana Tomasza Miegonia oraz prezesa Zarządu Głównego SKMP ONZ – Pana gen. w st. spocz. dr. Stanisława Woźniaka.
W uroczystości, oprócz członków gdyńskiego Koła SKMP ONZ, uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Gdyni, Marynarki Wojennej oraz Muzeum Marynarki Wojennej, a także członkowie innych organizacji i stowarzyszeń kombatanckich z terenu Trójmiasta.
Uroczystego „wodowania” albumu dokonała małżonka jednego z niedawno zmarłych członków Koła – Pani Teresa Kurdziel. Wzruszonym głosem wypowiedziała formułę „Wędruj po bibliotekach i czytelniach Polski, Europy i świata, informując o służbie oficerów, chorążych, podoficerów i żołnierzy Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej RP dla dobra światowego pokoju i bezpieczeństwa”.
Niestety z uwagi na niewielki nakład, ograniczony możliwościami finansowymi, publikacja trafi przede wszystkim do bibliotek.
Na zakończenie za duży wkład pracy kilku członków gdyńskiego Koła SKMP ONZ udekorowano medalami „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ” i „Za Zasługi w Krzewieniu Wiedzy Obronnej” oraz dyplomami uznania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.