Wizyta w Kijowie delegacji Zarządu Głównego SKMP ONZ

W dniach 13–18 lipca br. na zaproszenie prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju, Jurija Donskiego z okazji „20 – rocznicy udziału ukraińskich żołnierzy w misjach pokojowych ONZ”, z roboczą wizytą przybywali w Kijowie wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Tadeusz Sąsiadek i członek ZG prezes krakowskiego Koła SKMP ONZ Edward Potocki.

W czasie wizyty delegacja spotkała się z przedstawicielami Dumy Państwowej, władz lokalnych i samorządowych, Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego Ukrainy, biura ONZ na Ukrainie, oraz przedstawicielami środowisk kombatantów i weteranów. Przeprowadzono rozmowy z prezesem Związku Inwalidów i Weteranów Ukrainy gen. płk Władymirem Woroncowem, dyrektorem Urzędu ds. Inwalidów i Weteranów Ukrainy Władymirem Wasłakowem, zastępcą Ambasadora RP w Kijowie Panem Dariuszem Gorczyńskim, attache obrony ambasady RP płk Krzysztofem Lisem, podczas których prezentowano Stowarzyszenie oraz kierunki jego działalności.

Podczas konferencji „Żołnierze Pokoju” jej uczestnicy zaapelowali do wszystkich krajów o pokój w czasie trwania igrzysk olimpijskich w Londynie. Uczestnicy konferencji z okazji zbliżającej się 65. rocznicy rozpoczęcia przez ONZ pierwszej operacji pokojowej i 25. rocznicy przyznania siłom pokojowym ONZ „Pokojowej Nagrody Nobla”, wystosowali apel do rządów o wsparcie inicjatywy ustanowienia przez Zgromadzenia Ogólnego ONZ roku 2013 – „Rokiem Sił Pokojowych” oraz wprowadzenie jednolitych standardów ochrony socjalnej dla uczestników misji pokojowych, w krajach będących członkami ONZ. Dzięki uprzejmości gospodarzy delegacja miała okazję zwiedzić Kijów i jego okolice oraz uczestniczyć w rozgrywkach ligowych na stadionie narodowym.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.