Uroczystości w Pszczynie i Radłowie

Na zaproszenie starostw powiatowych delegacje małopolskiego Koła Nr 33 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ brały udział w uroczystościach rocznicowych wybuchu II Wojny Światowej. Koledzy Józef Wójcikowski, Zbigniew Burnat, Zbigniew Babiuch i Józef Stelmach uczestniczyli w uroczystościach w miejscach uświęconych krwią żołnierzy polskich poległych w walkach z hitlerowskim najeźdźcą w Pszczynie i Radłowie.
Pszczyński cmentarz wojskowy zwanym „Trzy Dęby” jest miejscem spoczynku 205 polskich żołnierzy uczestników „bitwie pod Ćwiklicami” z 16 pułku piechoty Ziemi Tarnowskiej, 6. Dywizji Piechoty Armii Kraków, którzy polegli 2 września 1939 roku w walce z niemieckimi czołgami 5 Dywizji Pancernej. Na cmentarzu znajdują się ponadto mogiły zamordowanych 4 września 1939 r. w parku pszczyńskim żołnierzy i harcerzy. Spoczywają tu również żołnierze 23 Dywizji Piechoty i 55 Dywizji Piechoty (rezerwowej) z Katowic.
Delegacja SKMP ONZ w obecności wojewódzkich i miejskich władz samorządowych złożyła wiązankę kwiatów przy ich grobach.
Podobna uroczystość odbyła się w Radłowie gdzie w krwawych walkach w mieście oraz w rejonie mostu przez Dunajec w Biskupicach Radłowskich poległo 243 żołnierzy polskich z 21 Dywizji Piechoty Górskiej i 8 Dywizji Piechoty.
W obu miejscach w obecności miejscowych władz i licznie zgromadzonej ludności i młodzieży, przedstawiciele SKMP ONZ złożyli wiązanki kwiatów i oddali hołd poległym za wolność żołnierzom polskim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.