Studentka z Łodzi bada udział Polek w misjach

Projekt „Badania nad udziałem Polek w misjach poza granicami państwa – stan i perspektywy” realizowany jest w ramach Science Hub UŁ przez panią Julię Gertner-Hryniewiecką studentkę historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ we współpracy ze Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Opiekunem projektu jest dr hab. Krzysztof Lesiakowski, prof. UŁ z Katedry Historii Polski i Świata po 1945 r. Celem projektu jest przeanalizowanie dotychczasowego stanu badań nad udziałem Polek w misjach poza granicami państwa po 1945 r., a następnie, na podstawie wyników analizy, zaproponowanie ścieżek dalszego rozwoju badań nad tą słabo poznaną tematyką.

W tym roku obchodzimy 70-lecie udziału Polaków w misjach i operacjach pokojowych, w których jesteśmy obecni od powołania w 1953 r. Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. W tym okresie ponad 150 tysięcy Polaków głównie żołnierzy Wojska Polskiego uczestniczyło w ponad 100 operacjach. Kobiety były obecne w tych działaniach od samego początku. Najpierw, jako personel pomocniczy: tłumaczki, kancelistki, pielęgniarki, a po zmianach ustrojowych również, jako żołnierze. Nasza widza na ten temat jest raczej symboliczna. Nie znamy nawet dokładnej liczby uczestniczek działań poza granicami państwa. Często poznajemy ich doświadczenia wyłącznie z perspektywy wspomnień czy wręcz plotek ich kolegów ze służby. Celem badań Pani Julii Gertner-Hryniewieckiej jest zlokalizowanie tych białych plam w historii polskich peacekeeperek i zaproponowanie rozwiązania, które umożliwi ich wypełnienie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.