Spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z weteranami w Ciechocinku

4 lipca br. Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowe skrzydło 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Ciechocinku.  W szpitalu tym od dawna pomoc rehabilitacyjną i psychologiczną otrzymują weterani a powracający z misji żołnierze mogą regenerować siły. Dzięki inwestycji liczba łóżek z 320 wzrosła do 460. Budowa trwała półtora roku i kosztowała 13,3 mln zł. Sfinansowana została ze budżetu MON i środków własnych szpitala.

Szpital organizuje specjalne 14-dniowe turnusy leczniczo-profilaktyczne z treningiem antystresowym dla żołnierzy powracających z misji. Program pobytu i zabiegów jest tak przygotowany, aby żołnierze po zakończeniu niebezpiecznej służby mogli w sposób łagodny, spokojny i bezstresowy wrócić do codziennej służby i życia w rodzinie. Uczestnicy turnusów, pod okiem specjalistów, uczą się jak radzić sobie z napięciami psychicznymi. Osoby, które doznały urazów są poddawane zabiegom rehabilitacyjnym. Żołnierzom w czasie pobytu na turnusie mogą towarzyszyć rodziny. Co roku z turnusów leczniczo-profilaktycznych korzysta około 300 uczestników misji.
Wizytę rozpoczęło spotkanie prezydenta i szefa MON w asyście członków Sejmowej i Senackiej Komisji Obrony z weteranami działań poza granicami państwa.
Symbolicznego otwarcia nowago skrzydła razem z prezydentem dokonali minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i dyrektor szpitala wojskowego w Ciechocinku Ireneusz Lelwic. Prezydent RP pogratulował kierownictwu Ministerstwa Obrony Narodowej podejmowania trudnych decyzji przynoszących dobre efekty w funkcjonowaniu wojskowej służby zdrowia.
Poświęcenia otwieranego części szpitala dokonał prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski w asyście przedstawicieli ordynariatów polowych WP.
Ceremonia otwarcia zakończyła się wspólnym posiłkiem prezydenta, ministra obrony, przedstawicieli Sejmowej i Senackiej Komisji Obrony Narodowej, BBN, władz regionalnych oraz kierowniczej kadry SZ z weteranami. Stowarzyszenie reprezentowali wiceprezes Waldemar Wojtan, sekretarz generalny Andrzej Toma i członek ZG Ryszard Keller oraz kilku członków w bydgoskiego koła SKMP ONZ.
Na zakończenie wizyty w Ciechocinku Prezydent RP i minister obrony uczestniczyli w koncercie plenerowym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w muszli koncertowej Parku Zdrojowego zorganizowanego dla weteranów działań poza granicami państwa i mieszkańców Ciechocinka oraz kuracjuszy. „Chciałbym, aby pamięć o żołnierzach zawsze była gorąca i sympatyczna” – dodał na zakończenie Zwierzchnik SZ. Prezydent podziękował za ciepłe przyjęcie i za wiele patriotycznych wzruszeń.
Bezpośrednio po koncercie odbyła się aukcja dzieł sztuki, z której dochód zostanie przekazany na pomoc weteranom poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa.

(Fot mjr R. Siemaszko/DPI MON)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.