Program obchodów Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Opole: Program obchodów Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ w Opolu, obejmował 2 konkursy adresowane do młodzieży szkolnej, spotkanie ze st. chor. sztab. Stanisławem Gawłem, który kilkanaście dni temu powrócił z Afganistanu, pokazy filmów z misji, spotkanie młodzieży z weteranami członkami SKMP ONZ, zwiedzanie Sali Tradycji 10 Brygady Logistycznej oraz pokaz sprzętu.

W konkursie „Udział żołnierzy Polskich w misjach pokojowych ONZ” uczestniczyło 10 trzyosobowych zespołów ze szkół ponad gimnazjalnych. Rozwiązywali test składający się z 45 pytań o ONZ oraz udziale Polaków w misjach pokojowych w latach 1953-2010.

W klasyfikacji drużynowej wygrali uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola. Kolejne miejsca zajął Zespół Szkół z Paczkowa i Stowarzyszeniowe LO z Paczkowa. Indywidualnie najlepszymi okazali się Michał Kocot i Łukasz Furca ex quo pierwsze miejsce. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy a trzy czołowe zespoły wyróżniono pucharami.

W konkursie plastycznym w czterech grupach wiekowych zwyciężyli: w gr. I – Kamilka Bocianowska lat 7: w gr. II – Kamil Gawron; w gr. III – Kornelia Dytko; w gr. IV – Marta Nowak. Nagrodę specjalną jury przyznało Natalii Sługockiej za oryginalną pracę w postaci podręcznika z pięknymi ilustracjami wewnątrz.

W klasyfikacji szkół w poszczególnych grupach najlepsze okazały się: w gr. I i II – PSP Szybowice; w gr. III – NGS Paczków; w gr. IV – I LO w Oleśnie.

Na konkurs nadesłano 147 prac, z których na pokonkursowej wystawie pokazano 25. Ich autorzy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Najlepsze zespoły uhonorowano pucharami. Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek, po którym z zainteresowaniem obejrzeli filmy i wysłuchali opowieści kol. Gawła z Afganistanu. Laureaci konkursów wzięli udział w uroczystym spotkaniu z członkami naszego Koła i zaproszonymi gośćmi, podczas którego zostały im wręczone nagrody rzeczowe, dyplomy i puchary. Nagrody wręczali honorowi goście – wicekurator opolski Rafał Rippel, szef WSzW – płk Andrzej Kućmierz, komendant WKU w Opolu – ppłk Jan Rybak oraz prezes ZW ZKRPiBWP – płk w st. spocz. Stefan Szelka. Prezes Zarządu Koła udekorował medalem „Za Zasługi dla SKMP” gen. bryg. Edwarda Szwagrzyka oraz st. chor. sztab. Stanisława Gawła. Podziękowania i Dyplomy otrzymali: płk Andrzej Kućmierz, ppłk Wiesław Stebelski, ppłk Tadeusz Ptasznik. Przyjęto nowego członka w szeregi Stowarzyszenia. Członkiem wspierającym Koła został poseł na Sejm RP Tomasz Garbowski. Szef WSzW wręczył prezesowi Koła kol. Edwardowi Łakomemu akt nominacyjny na stopień pułkownika. Spotkanie z młodzieżą upłynęło w miłej, serdecznej atmosferze a żołnierska grochówka smakowała wszystkim wyśmienicie. W części organizacyjnej wybrano delegatów na III Krajowy Zjazd Stowarzyszenia i przyjęto uchwałę w sprawie opieki nad grobami zmarłych w br. kolegów. Na zakończenie złożono wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą 30-rocznicę wylotu III zmiany PWJS na Bliski Wschód w koszarach 10 B.Log.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.