Obchody Dnia Weterana w Krakowie

Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ w Krakowie rozpoczęły się już 25 maja br. wizytą uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 14 Nowa Huta na obiektach 6 Brygady Powietrznodesantowej. Młodzież pod opieką wychowawców zobaczyła koszary i obiekty, na których szkolą się przyszli uczestnicy misji poza granicami państwa. Z historią jednostki zapoznał młodzież w Sali Tradycji płk Micewski a na liczne pytania związane z udziałem w misjach, ich historią oraz zadaniami, jakie tam wykonywali Polacy odpowiadał kilkakrotny uczestnik misji, chor. Arkadiusz Nowak.
27 maja uroczystości z okazji Dnia Weterana, Uczestnika Misji Pokojowych ONZ odbyły się w WKU Tarnów gdzie SKMP ONZ reprezentował kol. Zbigniew Burnat a w ramach Dnia Otwartej Szkoły na terenach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Nowej Hucie, odbyło się spotkanie młodzieży z uczestnikami misji pokojowych. Uroczystości te rozpoczęły się od przedstawienia historii udziału Polaków w misjach pokojowych przez Kol. Józefa Wójcikowskiego z Tarnowa.
W programie znalazły się m.in. cieszące się wielkim zainteresowaniem młodzieży, pokazy sprzętu i uzbrojenia 16 batalionu powietrznodesantowego, pokazy taneczne uczniów Gimnazjum 36 i XXX Liceum Ogólnokształcącego, finał szkolnych konkursów – historia Wojska Polskiego – Misje Pokojowe, musztra konna IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich, pokazy Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz sztuki samoobrony SAMBO. Wszyscy bawili się znakomicie przy muzyce zespołu „CZASZA” z 6 BPDes a do wojskowej grochówki ustawiały się długie kolejki.
W 29 maja br. w Krakowie odbyła się ceremonia złożenie wieńców i kwiatów przy tablicy upamiętniającą wyjazd do Egiptu komandosów z 6 DPD. Kwiaty złożyli, poza kolegami z 33 Koła SKMP ONZ przedstawiciele Porozumienia Stowarzyszeń i Związków Służb Mundurowych woj. małopolskiego, Związku Żołnierzy WP, Związku Żołnierzy LWP, LOK, dowództwa 6 BPDes oraz dyrekcja i młodzież ZSO nr 14 w Nowej Hucie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.