Młodzież z wizytą w 2 Korpusie

15 bm. do 2 Korpusu Zmechanizowanego – Komponentu Lądowego, przybyła młodzież z 36 Gimnazjum im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Wycieczkę w ramach wychowania patriotycznego, celem przybliżenia uczniom historii udziału Polaków w misjach pokojowych, zorganizowało krakowskie Koło 33 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Przybyłą do koszar młodzież i opiekunów przywitał Szef Wydziału Wychowawczego korpusu ppłk Krzysztof Miękina w towarzystwie prezesa krakowskiego Koła SKMP ONZ Kol. Edwarda Potockiego. Po informacji na temat historii Patrona 2 KZ generała Władysława Andersa młodzież złożyła kwiaty przed Jego popiersiem.
Następnie młodzież zaproszono do Sali Tradycji gdzie pokazano jej ekspozycje z pamiątkami z misji pokojowych i stabilizacyjnych, które z misji przywieźli żołnierze 2 KZ. Do zwiedzających dołączył ojciec jednej z uczennic weteran misji, który pracuje obecnie w 2 KZ, opowiadaniami uzupełniał on informacje lektora-przewodnika. Młodzież miała możliwość zapoznania się z historią 2 KZ a na zdjęciach zobaczyła też ostatnich trzech żyjących uczestników bitwy pod Monte Cassino.
Dodatkową atrakcją był pokaz filmu w głównej sali konferencyjnej 2 KZ obrazujący historię i współczesne działania i zadania, jakie realizuje jednostka.
Na zakończenie wizyty wykonano wspólne zdjęcie na tle symboli 2 KZ a po serdecznych podziękowaniach za tak piękną lekcję historii jedna z uczennic dokonała wpisu do księgi pamiątkowej 2 KZ, życząc jej żołnierzom pokoju.
Młodzieżą opiekowały się panie prof. Agnieszka Pisarczyk i Katarzyna Chmiest-Żądło a poza kol. Potockim młodzieży towarzyszyli weterani członkowie krakowskiego koła Koledzy Marian Wlazło i Zdzisław Ostróżka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.