Międzynarodowe spotkanie weteranów w Brnie

W dniach 5-7 września w Brnie odbyło się spotkanie weteranów misji pokojowych ONZ z czterech państw Europy Środkowej: Austrii, Polski, Czech i Słowacji.
Było to kolejne spotkanie peacekeeperów w ramach „War Veterans Network in the Central Europe Project”, którego autorami są Czesi z zespołu, którym kieruje Karel Ćernoch – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Weteranów Misji Pokojowych Republiki Czeskiej. Dotychczasowa realizacja tego projektu dobrze służy środowisku weteranów misji pokojowych. Spotkania służą integracji środowiska, promują żołnierski wkład w utrzymanie światowego pokoju a eksperckie analizy systemów prawnych poszczególnych państw podpowiadają kierunki ich modyfikacji w celu podniesienia statusu weteranów. Finalnym produktem projektu ma być podręcznik dobrych praktyk państwa i organizacji pozarządowych wobec weteranów.
Patronat nad imprezą objęli: wojewoda Moraw, prezydent Brna, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju (AISP-SPIA) oraz rektor Uniwersytetu Obrony Czech.
Forum rozpoczęło się od uroczystej sesji w gmachu sejmiku Moraw. Po wprowadzeniu sztandarów stowarzyszeń, weterani z satysfakcją wysłuchali m.in. wystąpienia wojewody Michała Haśka, który w ciepłych słowach podkreślił rolę peacekeeperów w utrwalaniu pokoju na świecie.
Główna część obrad Forum odbyła się w sali konferencyjnej hotelu International gdzie uczestników obrad bardzo ciepło przywitał mer Brna Roman Onderko. W kolejnych wystąpieniach uczestnicy prezentowali historię udziału żołnierzy poszczególnych państw w misjach pokojowych, psychologiczne aspekty służby w strefach konfliktów i prawne rozwiązania określające status weterana w poszczególnych państwach. Owacjami przyjęto wystąpienie płk Lorenz Kohl austriackiego weterana, uczestnika misji ONZ w Kongo.
Wielkie uznanie wyraził uczestnikom Forum prezes AISP-SPIA Laurent Attar-Bayrou. W swoim wystąpieniu podkreślił, że spotkania takie dobrze służą wymianie doświadczeń i popularyzacji idei pokoju i wkładu w jego utrwalanie przez żołnierzy w niebieskich beretach. Patrząc w przyszłość – powiedział – jest to dobry sygnał, aby podobne spotkanie odbyło się na szerszym europejskim forum.
Forum towarzyszyły zawody sportowego, podczas których zawodnicy rywalizowali o nagrody ufundowane przez gospodarzy. Weterani jak każe żołnierska tradycja wspólnie oddaliśmy hołd przy tablicy upamiętniającej tych, którzy oddali życia za pokój na świecie.
W ostatnim dniu pobytu w Czechach weterani zwiedzali miejsce historycznej bitwy pod Austerlitz.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 100 weteranów w tym 20 osobowa grupa członków SKMP ONZ z wiceprezesem ZG Kol. Jerzym Banachem, członkami ZG Edwardem Potockim, Edwardem Kowalewskim i Krystyną Banach oraz członkiem GKR Jackiem Bilkowskim, którym towarzyszyli koledzy z Krakowa, Radomia, Wrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego.
Spotkanie w Brnie było okazją do wyróżnienia wielu weteranów za ich aktywność w pracy stowarzyszeń, wyrażenia im satysfakcji za działalność popularyzującą wkład żołnierzy w łagodzenie konfliktów zbrojnych i przywracanie pokoju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.