Konferencja naukowa „Bo Polska to Ty”

14 listopada 2014 r. w 95. rocznicę urodzin harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbyła się Konferencja Naukowa „Bo Polska to Ty”. Honorowy Patronat nad zorganizowaną przez ZHP i Muzeum Harcerstwa przy pomocy CBW oraz Instytutem Józefa Piłsudskiego Konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
W konferencji wzięło udział blisko 200 uczestników wśród których znaleźli się między innymi:
– prof. Tomasz Nałęcz – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
– Artur Kozłowski – dyrektor gabinetu Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej;
– posłanki Jadwiga Zakrzewska, Joanna Fabisiak i Ligia Krajewska;
– Jacek Uczkiewicz, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli;
– dr Zbigniew Włosowicz- zastępca Szefa BBN;
– dr hab. Andrzej Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa;
– gen. dyw. Jerzy Fryczyński – Radca-Koordynator Dowódcy Generalnego.
Konferencja była niepowtarzalną okazją, aby zaprezentować dorobek harcerstwa okresu II Rzeczypospolitej. Poprzez prezentację kolekcji listów Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców polskiego skautingu – w listach, zaprezentowanych podczas konferencji można było zobaczyć ich troskę o sprawy społeczne, harcerskie, a także starania o włączenie się do walki o niepodległą Polskę.  To właśnie osobowość tych niezwykłych postaci wpłynęła w znaczący sposób na wychowanie kolejnych pokoleń  harcerek i harcerzy.
Muzeum Harcerstwa przygotowało z okazji konferencji  publikację  „Bo Polska to Ty…” prezentującą opracowanie naukowe listów twórców harcerstwa, pochodzących ze zbiorów własnych oraz  Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Na konferencji Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego Kol. Waldemar Wojtan.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.