16. bm. z okazji 95 rocznicy utworzenia SG WP w Centralnej Bibliotece Wojskowej minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak otworzył wystawę pt. „Z dziejów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego”. Szefowi resortu towarzyszyli: szef BBN prof. Stanisław Koziej i szef SG WP gen. broni Mieczysław Gocuł.
Po uroczystym otwarciu i zwiedzeniu ekspozycji rozpoczęła się konferencja naukowa „Sztab Generalny Wojska Polskiego wczoraj i dziś. W 95. rocznicę utworzenia”. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Szef BBN prof. Stanisław Koziej odczytał list, w którym prezydent napisał: 95 rocznica utworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego to jubileusz żołnierskiej pracy pokoleń. Za tę prace i służbę Bronisław Komorowski podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom.
W trakcie sesji naukowej historycy wojskowości przybliżyli dzieje Sztabu Generalnego, od momentu jego ustanowienia w 1918 roku, aż do czasów współczesnych. Swoje referaty wygłosili m.in. prof. dr hab. Janusz Oziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Andrzej Czesław Żak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego oraz gen. dyw. Anatol Wojtan, I zastępca szefa Sztabu Generalnego.
Podczas konferencji nie mówiono jedynie o historycznej roli SG WP, ale podkreślano także znaczenie instytucji dziś i w najbliższej przyszłości, związanej z wprowadzaniem nowego systemu kierowania i dowodzenia SZ.
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zaznaczył, że od 1 stycznia 2014 r. rola Sztabu Generalnego się zmieni, ale się nie zmniejszy.
W konferencji i otwarciu wystawy uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele kadry kierowniczej MON, przedstawicieli środowisk akademickich, kombatanckich oraz żołnierze i pracownicy SGWP. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego kol. Waldemar Wojtan.
Sztab Generalny Wojska Polskiego, główny organ planowania operacyjnego i dowodzenia, powołany został 25 października 1918 r. przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. Jego pierwszym szefem został gen. Tadeusz Rozwadowski. W 1926 r. Sztab podporządkowano Generalnemu Inspektorowi Sił Zbrojnych i pełnił on rolę organu planistycznego na wypadek wojny. Dwa lata później nazwę instytucji przemianowano na Sztab Główny. W latach trzydziestych XX w. Sztab zajmował się przygotowaniem i realizacją planu modernizacji oraz rozbudowy sił zbrojnych. W momencie wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. instytucję przekształcono w Sztab Naczelnego Wodza. Pod tą nazwą funkcjonowała też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie we Francji i Anglii. 8 sierpnia 1944 r. w Lublinie przystąpiono do organizacji Sztabu Głównego WP w ramach Naczelnego Dowództwa. 10 lipca 1945 r. przemianowano go na Sztab Generalny WP, główny organ dowodzenia ministra brony narodowej. Od 7 maja 2013 r. jego szefem jest gen. broni Mieczysław Gocuł.
-
Aktualności
- 25-lecie koła w Jarosławiu
- Dzień Pokoju w warszawskim Liceum
- XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
- Posiedzenie Zarządu Głównego SKMP ONZ
- Rozmowy z Ministrem Wziątkiem
- Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ w Jarosławiu
- Opolskie obchody „Dnia Weterana’’
- Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Archiwum
Kontakt
Stowarzyszenie Kombatantów
Misji Pokojowych ONZ
Al. Niepodległości 141
02-570 Warszawa
tel./fax (+48) 261 842 456
tel. (+48) 261 842 446e-mail:
skmponz@jmdi.pl
Organizacja Pożytku Publicznego
KRS 0000158391