17 marca 2015 r. w siedemdziesiątą rocznice zdobycia przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego twierdzy Kolber wspólnie z żołnierzami niemieckimi obchodzono święto zakończenia bitwy o Kołobrzeg (Kolberg) oraz zaślubin z Bałtykiem.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Kościoła Mariackiego. W uroczystościach wzięli udział: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Stanisław Ciechanowski, przedstawiciele BBN, MON oraz kombatanci i weterani. Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak. Wskazywał On na symboliczny wymiar zaślubin, których 18 marca 1945 r. dokonał w imieniu polskich żołnierzy kapral Franciszek Niewidziajło.
„Jest Bałtyk niezwykłym znakiem w naszej ojczyźnie. Kiedy mówimy o tych kołobrzeskich zaślubinach nie można nie wspominać tych pierwszych zaślubin, w Pucku, kiedy zmartwychwstawaliśmy w 1920 r. Wtedy mając ten mały przesmyk stanęli ludzie nad brzegiem morza. Gdy skończyła się niezwykła walka 18 marca 1945 r. znów ludzie stanęli nad brzegiem morza i powtórzyli ten znak. Słowo zaślubiny na szczęście wciąż znaczy w Polsce wiele” – mówił bp Dajczak.
Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w uroczystościach reprezentował członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes Koła nr 43 z Białej Podlaskiej Kol. Artur Artecki w asyście członków kół: koła nr 18 w Koszalinie z prezesem Kol. Marianem Orłowskim, koła nr 49 w Wałczu z prezesem Kol. Grzegorzem Murynem, koła nr 41 w Drawsku Pomorskim z prezesem Kol. Janem Domańskim. Delegacja weteranów w błękitnych beretach oraz krawatach zachwyciła społeczność lokalną. Znalazła też uznanie w oczach Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Zdjęcia: Beata Gotowała, Artur Artecki.