Wizyta delegacji SKMP ONZ u burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego

6 listopada br. burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Artur Grzyb przyjął delegację Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W skład delegacji wchodzili członek Zarządu Głównego SKMP ONZ prezes koła Nr 43 w Białej Podlaskiej Kol. Artur Artecki i jego wiceprezes Kol. Jan Sroka.
Weterani, członkowie Stowarzyszenia od przeszło dwóch lat są przyjmowani z otwartością i serdecznością władz samorządowych miasta. Uroczystości państwowe, święta oraz spotkania okolicznościowe nie odbyły się bez udziału przedstawicieli SKMP ONZ. Współpraca edukacyjna z Zespołem Placówek Oświatowych Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim zaowocowała inicjatywą nadania Gimnazjum Nr 2 imienia „Żołnierzy Błękitnych Hełmów”.
Inicjatywa ta spotkała się z życzliwym przyjęciem przez społeczność szkoły oraz władze samorządowe, które w miesiącu październiku podjęły uchwałę akceptującą formalnie nadanie imienia. Przedstawiciele SKMP ONZ poinformowali burmistrza o celach działalności i historii Stowarzyszenia.
Przedstawiono dokonania oraz sytuację prawną weteranów misji poza granicami państwa. W rzeczowej i przyjacielskiej rozmowie wymieniono poglądy na temat sytuacji polityczno-militarnej w rejonach konfliktowych, roli i znaczenia dyplomacji, w tym ostatniej wizyty Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Johna Karry w kształtowaniu polityki obronnej Polski, udziału Organizacji Narodów Zjednoczonych w zażegnywaniu konfliktów na świecie, zaangażowania Polski w operacjach mających na celu zaprowadzanie w rejonach zapalnych pokoju.
Przedstawiono do niedawna niedocenianą problematykę urazów i okaleczeń psychiki w wyniku stresu pourazowego (PTSD), spotykając się ze zrozumieniem dla problemu i sytuacji poszkodowanych. Kol. Artecki wystąpił z inicjatywą kontynuowania współpracy Stowarzyszeniem z Urzędem Miasta.
Większości przedstawionych sugestii spotkała się ze zrozumieniem ze strony Włodarza Miasta. Z zainteresowaniem spotkała się propozycja dotycząca promocji Miasta i Stowarzyszenia oraz kontynuowania działalności na rzecz krzewienia wiedzy o misjach pokojowych wśród młodzieży szkolnej. Poczyniono wstępne uzgodnienia oraz ustalono osoby odpowiedzialne za ich realizację. Spotkanie zakończyło się obustronnymi deklaracjami kontynuacji i rozszerzenia współpracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.