Weterani z Bydgoszczy w Ustce i Gdyni

W dniach 18-19 sierpnia 2016 r. grupa weteranów z bydgoskiego koła nr 1 SKMP ONZ na zaproszenie Komendanta Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej Pana st. chor. szt. mar. Janusza Calaka gościła w murach Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce. Wycieczkę zorganizował zastępca  komendanta Kol. st. chor. szt. mar. Stanisław Talaga – członek bydgoskiego koła SKMP ONZ.
W Ustce weterani mieli okazję zapoznać się z bazę szkoleniową, wyposażeniem sal wykładowych, kompleksem trenażerów i  strzelnicą elektroniczną. Z dużym zainteresowaniem weterani zwiedzili ciągnący się kilka kilometrów poligon morski ze stanowiskami ogniowymi, wieżami kierowania i punktami obserwacyjnymi.
W kolejnym dniu wycieczki weterani odwiedzili Port Wojenny w Gdyni. W porcie przed wejściem na pokład  ORP WODNIK weteranów powitał przedstawiciel dowództwa. Dowódca 3 Flotylli Marynarki Wojennej Pan kmdr Krzysztof Jaworski za zgodą Dowódcy Generalnego  Rodzajów Sił Zbrojnych zezwolił na wyjście okrętu w morze w trwający ponad dwie godziny rejs. Pobyt na pokładzie ORP WODNIK dał weteranom możliwość zapoznania się z pracą załogi okrętu. Mogli oni poznać wszystkie jego „zakamarki”. WODNIK jest okrętem  szkolnym przeznaczonym do wykonywania długich rejsów nawigacyjno – szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące  podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej. Okręt brał udział w operacji „Pustynna Burza” – pełnił rolę okrętu – szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania z pokładu ćwiczących na Bałtyku grupy  żołnierzy jednostki działań specjalnych FORMOZA.
Po powrocie do portu weterani mieli okazję zwiedzić okręt podwodny ORZEŁ, największą i najmłodszą jednostkę podwodną  dostosowaną do natowskich standardów oraz okręt rakietowy typu ORKAN. Jego głównym zadaniem to wykonywanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne przeciwnika i zwalczanie środków napadu powietrznego. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych w swej klasie na Bałtyku. Na trasie wycieczki nie zabrakło okrętu żaglowego Barkantyny ISKRA. ORP  Iskra  jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólno-morskie.
Spotkanie z dowódca  3 Flotylli Okrętów, na zakończenie wycieczki, było okazja do przekazania  słów uznania i podziękowania za możliwość zapoznania się z trudną służbą polskich marynarzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.