Międzynarodowy Rajd Katyński

Ruszył kolejny Międzynarodowy Rajd Katyński motocyklistów dla uczczenia oficerów pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego – zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r.
Tradycyjnie wśród uczestników nie mogło zabraknąć członków jarosławskiego koła SKMP ONZ, m.in. Kol. Ryszard Smyrski, którego dziadek został zamordowany w Katyniu.
Pierwszym przystankiem był Majdanek, gdzie w latach 1941-1944 istniał obóz koncentracyjny, ogółem w Majdanku uwięziono ponad 500 tys. osób z 26 państw, a zamordowano blisko 360 tys.
Dzisiaj na terenie byłego obozu koncentracyjnego działa Państwowe Muzeum. Tam też motocykliści biorący udział w rajdzie, oddali hołd bestialsko pomordowanym, składając wiązanki kwiatów i zapalając symboliczne znicze.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.