Uroczystości w Bredzie

4 lutego 2024 roku w Bredzie odbyły się uroczystości z okazji 84-tej Rocznicy powołania Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem ku czci Batalionu Strzelców Podhalańskich 1 Polskiej Dywizji Pancernej, którego inicjatorem budowy w 2022 roku było Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem w Polskiej Parafii Rzymskokatolickiej Maximiliana Marii Kolbe odprawiona została msza św., w której uczestniczyli: konsul generalnej RP w Hadze Pani Katarzyna Smoter, attache obrony płk. Rafała Nowaka, Komendanta 43 WOG w Świętoszowie oraz wielu gości. Po mszy uczestnicy obejrzeli przygotowaną przez Polką Grupę Pamięci Historycznej wystawę „Polskie Siły Zbrojne w Walce o Wolną Polskę – Wyzwoliciele Europy” oraz przygotowaną przez IPN wystawę „Odyseja Wolności – Szlaki Nadziei”.

Udział w uroczystości delegacji z Polski, w tym kompanii honorowej Wojska Polskiego, podkreślają międzynarodowy charakter wydarzenia i solidarność w pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy. Wydarzenie to nie tylko uhonorowało przeszłość, ale również promuje współpracę między Polską a Holandią oraz jest okazją do przekazywania wiedzy o historii młodszym pokoleniom. Organizacja obchodów przez Polską Grupę Pamięci Historycznej oraz Polską Parafię w Diecezji Breda podkreślała znaczenie pielęgnowania pamięci o tych, którzy poświęcili życie za wolność. Wydarzenie to objął Patronatem Honorowym Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisław Woźniak. Stowarzyszenie na uroczystościach reprezentował Kol. Witold Gudyś członek gdyńskiego koła nr 31 SKMP ONZ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.