80 rocznicy Akcji Burza oraz powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

W dniu 28 stycznia 2024 r. w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 80 rocznicy rozpoczęcia Akcji Burza oraz powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez delegację składającą się z przedstawicieli SKMP ONZ, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Kolejnym punktem była msza święta w Katedrze Polowej WP z udziałem przybyłych gości oraz Pocztów Sztandarowych, po której została złożona wiązanka kwiatów przed tablicą „Ofiary Wołynia” dla upamiętniania ludności cywilnej zamordowanej przez Ukraińską Powstańczą Armię.


Uroczystości zakończyło spotkanie w sali konferencyjnej Katedry, podczas którego przedstawiono rys historyczny Akcji Burza i powstania 27 WDP AK, zostały wyświetlone filmy (KLIN św. Jerzego i motoryzacja w konspiracji Akcja Góral), dr Leona Popka z IPN zaprezentowała wykład o książce zatytułowanej Dokumenty Zbrodni Wołyńskiej, a zwieńczeniem spotkania był krótki koncert pieśni patriotyczno–historyczne w wykonaniu zespołu wokalnego HUBAL z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.
Stowarzyszenie na uroczystościach reprezentował Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Kol. Józef Czyżowski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.