Delegacja Światowej Federacji Weteranów w Warszawie

18 września br. przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ spotkali się z odbywającą wizytę studyjną w Polsce, na zaproszenie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, delegacją Zarządu Światowej Federacji Weteranów (World Veterans Federation) WVF.
W skład delegacji WVF wchodzą: prezes Abdul Hamid Ibrahim, wiceprezesi gen Charlemagne Y. Batayola, Pani Marie Elisabeth Sveri i Pan Dan-Viggo Bergtun oraz sekretarz generalny Mohammed Benjelloun.

Po uroczystości złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, w historycznym budynku PASTy rozmawiano o problemach weteranów w Polsce oraz perspektywach przystąpienia Stowarzyszenia do Federacji. W uroczystościach i rozmowach uczestniczył kierujący Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jana Stanisław Ciechanowski, delegacje Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, trzech Polskich organizacji kombatanckich będących członkami WVF oraz przedstawiciele potencjalnych kandydatów na członków federacji – Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Światowa Federacja Weteranów z siedzibą w Paryżu została założona w 1950 r. Jest to największa międzynarodowa organizacja kombatancka. Działa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych i skupia 170 stowarzyszeń weteranów z 89 państw. Federacja reprezentuje ok. 30 milionów weteranów na całym świecie.

Wcześniej z goszczącą w Warszawie delegacją spotkał się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bogusław Winid.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.