Święto Wojsk Inżynieryjnych

17 kwietnia br. w 2 Mazowieckim Pułku Saperów odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych. Święta obchodzonego w rocznicę operacji forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 r., którą okupiło swym życiem tysiące żołnierzy wojsk inżynieryjnych.
Uroczystości rozpoczęła msza polowa z udziałem zaproszonych gości, byłych dowódców i żołnierzy kazuńskiej brygady oraz zaprzyjaźnionych jednostek, weteranów i kombatantów, władz samorządowych i lokalnych oraz dzieci z pobliskich szkół. Wśród honorowych gości swoją obecnością zaszczycili saperów podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski oraz wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Pani poseł Jadwiga Zakrzewska.Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego Kol. Waldemar Wojtan.
Po mszy delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych saperów, odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową.
Następnie goście udali się na plac apelowy jednostki gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowy przeprowadzono uroczystą zbiórkę.
Po przyjęciu meldunku i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, krótkie okolicznościowe wystąpienia wygłosili: dowódca płk Adam Przygoda, wiceminister Maciej Jankowski i Pani poseł Jadwiga Zakrzewska. Następnie odczytano decyzje o nadaniu odznaczeń oraz mianowaniach na wyższe stanowiska służbowe.
Uroczystości zakończyła defilada wojskowa pododdziałów oraz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu jednostki. Po odprowadzeniu sztandaru przez kompanię honorową rozpoczęła się kolejna część obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych. Wśród atrakcji był pokaz sprzętu specjalistycznego będącego na wyposażeniu pododdziałów. Zainteresowanie zwiedzających wzbudzały potężne pojazdy, maszyny, roboty i wyposażenie sapera. Nie zakończenie goście odwiedzili salę tradycji jednostki oraz zostali poczęstowani wojskową grochówką.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.