75 rocznicy hitlerowskich egzekucji w Radomiu

Na cmentarzu na Firleju odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Pamięć o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat, jakie miały miejsce w lasach i na piskach Firleja jest wciąż żywa. Co roku władze miasta i mieszkańcy Radomia wspominają tych, którzy stracili tu życie. W uroczystościach rocznicowych na cmentarzu na Firleju wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, harcerze i młodzież szkolna. Uroczysty apel pamięci przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Na cmentarzu tym spoczywa ponad 15 tys. osób zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach w latach 1940-1945. Do pierwszej egzekucji doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
Od 6 lat organizowany jest także przez Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu Rajd Pamięci – Firlej. Bierze w nim udział młodzież szkolna a w tej edycji także weterani z koła nr 45 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.