Opolskie obchody Naszego Święta

W dniu 26 maja w Opolu, pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, z udziałem wojskowej asysty honorowej z 10 Blog. odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W obchodach uczestniczyli weterani z opolskiego Koła nr 25, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, poczty sztandarowe opolskich szkół, harcerze z Głubczyc, laureaci konkursu plastycznego oraz mieszkańcy Opola. Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał członek Zarządu Głównego SKMP ONZ, prezes opolskiego Koła nr 25 Kol. Edward Łakomy, który serdecznie powitał przybyłych na uroczystość.

W swym krótkim wystąpieniu podkreślił ogromną rolę uczestników misji zagranicznych w dziele walki o pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe oraz społeczną działalność członków Stowarzyszenia, w propagowaniu dokonań żołnierzy Wojska Polskiego, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej. Z okazji święta najbardziej aktywnych członków Koła oraz sympatyków wyróżniono medalami i listami gratulacyjnymi. Srebrnym medalem „Za zasługi dla SKMP ONZ” udekorowani zostali: poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś, Janusz Wójcik oraz Edward Szmitowicz, a brązowymi: Antoni Antczak, Ryszard Szpon i Ryszard Czerwiński. Medale „Za zasługi dla Koła 25” otrzymali: ppłk Arkady Smoliński, Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Sowada i Zdzisław Jaźwiec. Listami gratulacyjnymi Prezesa ZG uhonorowano: Zbigniewa Trafiała i Adama Jelina. Listy gratulacyjne za pracę na rzecz Koła 25 otrzymali: marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i Janusz Wójcik. 33 laureatom konkursu plastycznego wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy. Pucharami i dyplomami nagrodzono szkoły, które w klasyfikacji zespołowej zajęły I miejsca w swoich grupach. Otrzymały je: w I grupie wiekowej – PSP nr 14 w Opolu, w II grupie – PSP Szybowice oraz w III grupie ZSEkiO w Oleśnie. Uroczystości zakończyły się odczytaniem Apel Pamięci i salwą honorową oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.