Obchody Święta Wojska Polskiego w Pile

15 sierpnia 2021 r. w Pile przed pomnikiem na pl. Zwycięstwa odbyły się skromne z uwagi na pandemią obchody Święta Wojska Polskiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Hołd bohaterom polskiego oręża złożyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Piły.
15 sierpnia 1920 roku rozegrała się jedna z najważniejszych bitew Europy. Bitwa Warszawska, zwana „Cudem nad Wisłą”, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku, w którym napisano: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.
Święto Wojska Polskiego jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy służą Ojczyźnie w kraju i za granicą. Tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo każdego dnia, pomagając m.in. w czasie klęsk żywiołowych, zawsze, gdy zagrożone jest nasze życie i zdrowie. W końcu tym, którzy w obronie kraju, w naszej obronie – ponieśli największą ofiarę – oddali życie. Dziękujemy!! Cześć i chwała bohaterom!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.