78 rocznica mordu na mieszkańcach Ostrówka

W dniu 29.08.2021 r. przedstawiciele lubelskiego Koła nr 50 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ wraz z przedstawicielami Środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK wzięli udział w mszy polowej celebrowanej na cmentarzu w Ostrówkach w intencji pomordowanych mieszkańców miejscowości Ostrówek i Wola Ostrowiecka. Uroczystość upamiętniała 78 rocznicę tego wydarzenia, a udział w niej wzięły rodziny pomordowanych, przedstawiciele miejscowych władz, Konsul RP w Łucku, wicemarszałek województwa lubelskiego Pan Zbigniew Wojciechowski, dyrektor lubelskiego IPN Pan Marcin Krzysztofik oraz przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich i kresowych.

Mszę Świętą celebrował Biskup Łucki Witalii Skomorowski. Podczas uroczystości delegacja weteranów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku upamiętniającym ofiary mordu.

Następnym celem był cmentarz w miejscowości Rymcze, który jest miejscem spoczynku żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz ludności cywilnych ofiar rzezi wołyńskiej. Koledzy weterani zapalili tam znicze oraz złożyli kwiaty.

Pobyt na Wołyniu zakończył się w Centrum Integracji w Zamłyniu u ks. Jana Burasa. Centrum jest miejscem spotkań i dyskusji młodzieży z Polski i Ukrainy o bolesnej przeszłości dwóch narodów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.