Minął rok…

Minął rok. Jakim był dla nas? Co Stowarzyszenie robiło, jak dawało znać o swoim istnieniu? Przedsięwzięć było wiele. I to zarówno na szczeblu centralnym, jak i w poszczególnych garnizonach.W działalności wydawniczej udało nam się znaleźć sponsora, który zrealizował nasze pomysły. Departament Wychowania i Promocji Obronności MON dał do druku folder o misjach, który ukazał się w 5-tys.nakładzie w języku polskim. Został też przetłumaczony i wydany w języku angielskim i w szwedzkim.

W podobny sposób powstała nowa, polsko-angielska wersja albumu „Polacy w służbie pokoju”. Niestety nakład 1000 egz. Jest zbyt niski.

Możemy mieć jedynie nadzieję na dodruk . Ale czy znajdzie się jakiś sponsor, który pokryje koszty? Zobaczymy.

Inną formą działalności była organizacja wystaw. Przy wydatnej pomocy Domu Wojska Polskiego unowocześniliśmy i uzupełniliśmy plansze o nowe zdjęcia z Iraku, Afganistanu, a ostatnio także dotyczące Pakistanu. Na fotogramach uwypuklona jest pozamilitarna działalność naszych sił zbrojnych zagranicą.

W ciągu trzech kwartałów 2005r. wystawę prezentowaliśmy w 14 miejscach. Najefektowniej wyglądała ona w Bibliotece Narodowej, gdzie oprócz plansz, eksponowano w gablotach liczne dokumenty i pamiątki z misji.

Całość uzupełniały mundury, flagi i proporczyki. A ceremonię otwarcie uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

Jedna z wersji wystawy, złożona z 12 podświetlanych plansz , w całości wykonanych przez pracownię plastyczną DWP, ale przy naszym udziale (opracowanie merytoryczne scenariusza), była eksponowana na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej RP, który zawinął z wizytą oficjalną do Szwecji. Oglądało ją duże grono mieszkańców portowego miasta.

Polską wersję tej wystawy, uzupełnionej o nowe elementy dotyczące wyjazdu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Pakistanu prezentowano w Filharmonii Rzeszowskiej podczas dorocznego koncertu dla rodzin żołnierzy przebywających w misjach zagranicą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.