Dzień Sybiraka w Tarnowie

W dniu 17 września br. w Tarnowie odbyły się uroczystości z okazji Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu w 76. rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę.
W tym roku uroczystości organizowane przez starostę tarnowskiego oraz Oddział Związku Sybiraków w Tarnowie patronatem honorowym objął Biskup Tarnowski – Jego Ekscelencji ks. dr Andrzej Jeż.
W uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu uczestniczył starosta Tarnowa Roman Łucarz, prezydent miasta Tarnów Roman Ciepiela, przedstawiciele władz samorządowych powiatu Tarnowskiego, młodzież szkolna, posłowie na sejm Michał Wojtkiewicz i Kazimierz Wiatr, komendant WKU Tarnów Zbigniew Skórnowicz, sześcioosobowa delegacja sybiraków z Chicago oraz żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.
Uroczystości pod pomnikiem rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Po oficjalnych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci. Przedstawiciele organizacji kombatanckich, parlamentu, samorządu oraz służb mundurowych, organizacji społecznych i placówek oświatowych złożyli symboliczne wieńce i wiązanki. Ceremonię pod pomnikiem zakończyło odśpiewanie „Marszu Sybiraków” i „Roty”. Następnie spod pomnika zebrani goście udali się do kościoła księży Filipinów, gdzie odprawiono Mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie.
Uroczystości zakończyło widowisko poetyckie „Za Ural hen precz.” w wykonaniu dębickiej Grupy Artystycznej Safo w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
W uroczystościach w Tarnowie uczestniczyli weterani, członkowie małopolskiego koła SKMP ONZ Nr 33 w Krakowie, Koledzy Józef Wójcikowski i Zbigniew Burnat oraz Koleżanka Urszula Augustyn.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.