Dzień Narodów Zjednoczonych

71 lat temu – 24 października 1945 roku weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych dając początek działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Z tej okazji 24 października obchodzimy Dzień Narodów Zjednoczonych. Święto ma na celu przypomnienie społeczeństwom o istotnej roli, jaką odgrywa ONZ w utrzymaniu pokoju na świecie.
Polska uznawana jest za członka założyciela ONZ mimo, że przedstawiciele Polski (Rząd RP na uchodźstwie uznawany przez państwa-założycieli z wyjątkiem ZSRR) z powodów politycznych nie zostali zaproszeni na konferencję w San Francisco w 1945 r. Zachodni politycy obawiali się reakcji Józefa Stalina uznającego podporządkowany sobie Rząd Tymczasowy w Warszawie. Podczas konferencji, 25 czerwca 1945 roku Kartę Narodów Zjednoczonych podpisało 50 z 51 krajów członkowskich. Pozostawiono miejsce dla Polski. Polska podpisała ją po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej 16 października 1945.
24 października 1945 postanowienia konferencji ratyfikowało pięciu przyszłych stałych członków Rady Bezpieczeństwa (Chiny, Francja, ZSRR, Wielka Brytania i USA) oraz większość pozostałych państw członkowskich.

onz-swieto

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.