Weterani w szkole w Niemodlinie

W dniu 26 września br. na zaproszenie dyrekcji weterani członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ odwiedzili Zespół Szkół w Niemodlinie. Z młodzieżą klas licealnych spotkali się opolscy weterani misji poza granicami państwa prezes opolskiego Koła nr 25 płk rez. Edward Łakomy i st. chor. sztab. Stanisław Gaweł z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Weterani zapoznali młodzież z historią oraz aktualnym udziałem Polaków w misjach poza granicami państwa, zadaniami, które Polscy żołnierze tam realizują oraz historią i celami działalności Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, w tym szczególnie z działalnością prowadzoną przez opolskie Koło nr 25. Podzielili się wspomnieniami i wrażeniami ze służby na misjach w Egipcie, Iraku i Afganistanie. Referaty ilustrowane były pokazem slajdów oraz pamiątek i eksponatów przywiezione z misji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja kol. Stanisława Gawła o tradycjach i obrzędach oraz odmienności kulturowej krajów muzułmańskich. Młodzież mogła założyć burki, czadory, chusty, itp. Kol. Łakomy zapoznał młodzież o zadaniami realizowanymi przez Stowarzyszenie, organizowanych dla młodzieży z okazji „Dnia Weterana” konkursach, wystawach i pokazach. Zaprosił zebranych do udziału w w/w przedsięwzięciach. Młodzież otrzymała foldery – informatory o opolskim kole SKMP ONZ. Niecodzienna lekcja historii cieszyła się dużym zainteresowaniem tak młodzieży jak i obecnych pedagogów. Na zakończenie prezes Łakomy podarował szkole na ręce zastępcy dyrektora p. Elżbiety Woźniak pamiątkowy album o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych z dedykacją. Szczególne wyrazy podziękowania skierowano do nauczycielki historii p. Doroty Moździerskiej, która zorganizowała to bardzo udane i pożyteczne spotkanie. Relacje ze spotkania znajdziecie również na stronie internetowej szkoły.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.