Weterani na spotkaniach z młodzieżą szkolną w Borowej k. Oleśnicy

26 września br. koledzy z wrocławskiego Koła SKMP ONZ przeprowadzili spotkania z młodzieżą dwóch szkół w Borowej koło Oleśnicy. Podczas spotkań zaprezentowano przygotowane przez kolegów prezentacje multimedialną pt. „Wojsko Polskie w Służbie Pokoju 1953 – 2012”.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej im. Podróżników i Odkrywców. W auli szkolnej zgromadziło się około 170 odświętnie ubranych uczniów. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu przez dzieci hymnu szkoły i zagajeniu przez Panią dyrektor mgr Bernardę SIECZKĘ prelekcję wygłosił kol. mł. chor. w st. spocz. Andrzeja KORUSA. Prelekcja i wspomnienia wzbogacone zostały o ekspozycję pamiątek z misji. Na liczne pytania uczniów odpowiadał kol. mjr w st. spocz. Jan MAJEWSKI.

Drugie spotkanie odbyło się z młodzieżą Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego. W imieniu grona pedagogicznego i odświętnie ubranych gimnazjalistów, weteranów misji powitał dyrektor Pan mgr Dariusz GADOWICZ. W sali widowiskowej ok. 100 gimnazjalistów, po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, z zainteresowaniem wysłuchało prelekcji kol. Andrzeja KORUSA. Prezentacja w gimnazjum poszerzona została o krótką genezę ONZ oraz bardziej szczegółowe informacje związane z udziałem WP w misjach pokojowych. Jak i poprzednio, na liczne pytania odpowiadał kol. Jan MAJEWSKI, prezentując jednocześnie wystawione na ekspozycji pamiątki.
Na ręce dyrektorów szkół przekazano książki o misji UNTAG w Namibii z prośbą o włączenie ich do szkolnych bibliotek.
Prowadzący spotkania weterani, oprócz gromkich braw, otrzymali piękne kwiaty, odznakę szkolną i inne pamiątki.
Koledzy z wrocławskiego Koła SKMP ONZ mają już zaproszenia na spotkania w kolejnych szkołach powiatu.
Oleśnica była kiedyś dużym garnizonem z którego wywodzi się wielu „misjonarzy”. Jednym z pierwszych uczestników misji ONZ był p. płk Tadeusz NIZIOŁEK (UNEF II), po nim na misje wyjeżdżali inni żołnierze oleśnickiego garnizonu. Uczestniczyli w misjach UNEF II, UNDOF, UNTAG, UNTAC i UNPROFOR. W ubiegłym wieku na misje wyjeżdżali ojcowie, a dzisiaj ich dzieci.

Foto Janusz SZCZERBA (Szkoła Podstawowa) i Justyna HABA (gimnazjum).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.