Święto Wojska Polskiego w Łodzi

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Łódź rozpoczęły się 14 sierpnia mszą w Kościele Garnizonowym w intencji żołnierzy poległych w wojnie 1920 r., której przewodniczył Ks. ppłk dr Mariusz Śliwiński. Następnie uczestniczący w mszy udali się na cmentarze, gdzie na mogiłach żołnierzy poległych w wojnie 1920 ar, złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli m.in. Pani Wojewoda Jolanta Chełmińska, Pani Prezydent Hanna Zdanowska, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Łodzi – Grzegorz Matuszak, Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Pani Bożena Ziemniewicz, Dowódca Garnizonu w Łodzi –płk Wojciech Filkowski oraz liczna grupa przedstawicieli organizacji kombatanckich i niepodległościowych.
15 sierpnia obchody Święta WP rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny, którą celebrował Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej zmianie warty. Po krótkim wystąpieniu Pani Wojewody Jolanty Chełmińskiej, w którym wielokrotnie odnosiła się do żołnierzy weteranów misji zagranicznych, odbył się Apel Poległych. Delegacje reprezentujące władze wojewódzkie, samorządowe oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zwieńczyła defilada kompanii honorowych wojska, policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej.
W dalszej części obchodów w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i mianowań na wyższe stopnie wojskowe. Wśród osób wyróżnionych znalazł się nasz kolega z koła nr 40 SKMP ONZ w Łodzi – Stanisław Balcerzak, którego Pani Wojewoda w imieniu Prezydenta RP, odznaczyła Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.