Święto Wojska Polskiego w Krakowie

Obchody święta WP w Krakowie rozpoczęły się 13 sierpnia mszą świętą w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki, odprawioną przez dziekana Wojsk Specjalnych ks. płk dr Stanisława Gulaka. Gospodarzem uroczystości na Placu Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza był dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego – Komponentu Lądowego, gen. bryg. Andrzej Knap a wśród zaproszonych gości był wojewoda małopolski Jerzy Miller, dowódcy jednostek wojskowych garnizonu krakowskiego, kombatanci, przedstawiciele Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Policji, Korpus Dyplomatyczny i jak zwykle Bracia Kurkowi. Gościem honorowym był jeden z trzech żyjących w Małopolsce uczestników Bitwy o Monte Cassino prof. Wojciech Narębski oraz Anna Dymna, matka chrzestna sztandaru 2 KZ. Dowódca 2 KZ wręczył zasłużonym przyznane przez Prezydenta RP i Ministra ON odznaczenia za misje w Afganistanie oraz medale resortowe. Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej delegacje, wśród których byli przedstawiciele 33 Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Krakowie, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość na Placu Matejki zakończyła defilada pododdziałów wojskowych.
W części artystycznej w klubie 2 KZ przy ul. Zyblikiewicza z recitalem piosenek wystąpiła aktorka Marzena Ciuła a prof. Wojciech Narębski w krótkim wystąpieniu przedstawił zebranym przebieg kampanii włoskiej w 1944 roku. Całość spotkania zakończono poczęstunkiem z tradycyjną grochówką wojskową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.